3 przypadki, gdy warto wybrać gotowy projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu powinien być odzwierciedleniem potrzeb klienta i jego wyobrażeń o przestrzeni, w której będzie chciał spędzić znaczną część swojego życia. Samodzielne rozplanowanie tej przestrzeni pokazuje zazwyczaj, że projektowanie domów jest złożonym procesem, a skutki błędów popełnionych już na etapie tworzenia planów mogą wręcz utrudnić życie w nowym domu. Warto wspomnieć, iż im mniejszy metraż planowanej nieruchomości, tym trudniej wszystko dobrze rozplanować i tym łatwiej popełnić błędy, które wpłyną na jej późniejsze użytkowanie. Ponadto, nie zawsze można jasno wyjaśnić swoje potrzeby architektowi tworzącemu projekt indywidualny – często lepszym rozwiązaniem będzie wybór projektu katalogowego. Kiedy warto to zrobić?

Cena projektu

To pierwsza z przyczyn, dla których warto sięgnąć po gotowy projekt domu jednorodzinnego. Koszt gotowych planów, zawierających wszystkie niezbędne elementy, takie jak: projekt budowlanykonstrukcjęprojekty instalacji czy nawet kosztorys materiałowy, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (przeciętnie od 1500 do trzech tysięcy), podczas gdy wykonywany na indywidualne zamówienie projekt podobnego budynku może kosztować nawet dziesięć razy więcej. Wbrew pozorom projekty katalogowe nie są gorzej przygotowane od tych dedykowanych. Duża konkurencja na rynku powoduje, że rzadko kiedy gotowe plany nie są przygotowane w fachowy sposób. Również koszty ewentualnych modyfikacji i poprawek do gotowego projektu nie są na tyle wysokie, by uzasadniały konieczność robienia projektu od podstaw.

projekt budowlany, konstrukcję, projekty instalacji

Oczekiwanie na projekt

Czas oczekiwania to kolejny powód, by wybrać gotowe rozwiązanie. W przypadku gotowego projektu, od chwili zamówienia projektu do momentu dostarczenia kompletnej dokumentacji inwestorowi, zazwyczaj mija od kilku do kilkunastu dni. Jedynie w skrajnych przypadkach, np. projektów domów koncepcyjnych, czas ten może wydłużyć się do kilku tygodni. Stworzenie indywidualnego projektu nieruchomości to okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, w czasie których musi zostać zachowana sprawna komunikacja pomiędzy inwestorem a architektem. W tym okresie zazwyczaj odbywają się spotkania i konsultacje, podczas których klientowi przedstawiane są szkice i wizualizacje jego przyszłego domu. Indywidualne wykonanie projektu jest zasadne wtedy, kiedy warunki na działce wykluczają zastosowanie typowego projektu katalogowego. Z reguły większość inwestorów wybiera jedynie drobne modyfikacje – np. te związane z możliwością wykorzystania nowoczesnych i energooszczędnych technologii, jak choćby rekuperacjipomp ciepłasolarów czy fotowoltaiki. Więcej informacji znaleźć można w innej publikacji:

Ogrzewaj dom z głową – jak powinna wyglądać i ile kosztuje fotowoltaika w nowoczesnym domu

Koszt realizacji inwestycji

To wśród projektów domów katalogowych najłatwiej znaleźć takie, których realizacja nie nie będzie zbyt kosztowna dla inwestora. Wiele gotowych rozwiązań charakteryzuje się prostą i zwartą bryłą, opartą na planie prostokąta lub kwadratu, bez zbędnych udziwnień. Warto wybierać te plany, w których jest jak najmniej ścian nośnych, a duże przeszklenia nie występują w nadmiarze. Warto nadmienić, że proponowane zazwyczaj w takich projektach dachy mają prostą formę – zazwyczaj są to najtańsze w wykonaniu dachy dwuspadowe oparte na prostych konstrukcjach więźbowych, do których w wielu przypadkach można użyć gotowych, prefabrykowanych elementów. Na rynku nie brakuje jednak również projektów gotowych z innymi rodzajami dachów, np. z zalecanymi w okolicach nękanych przez silne wiatry dachami kopertowymi. Koszt realizacji można ograniczyć, wybierając projekt z mniejszą liczbą kominów. W skrajnych przypadkach będzie to jeden komin „obsługujący” kilka pomieszczeń.

Koszt realizacji inwestycji

Wybierając projekt budynku, trzeba również zwrócić uwagę na wielkość i usytuowanie węzłów komunikacyjnych – takim by przedsionekkorytarze i hol zapewniały wygodne przejścia pomiędzy pomieszczeniami. Ważne są także schody i ich umiejscowienie, ponieważ nie da się dokonać zmian w ich lokalizacji bez konieczności przerobienia całego projektu. Warto więc wybierać te rozwiązania, które nie będą generowały dodatkowych kosztów. Więcej praktycznych porad znaleźć można na stronie Domowe Klimaty.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jakie meble do salonu z ciemną podłogą wybrać

Read Next

Listwy przypodłogowe firmy Arbition? Dlaczego wybrać je?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments