Przedpokój to ważne, choć często niedoceniane i zapominane pomieszczenie. Wielu z nas zdaje się nie pamiętać o tym, że to właśnie jego wystrój w dużej mierze kształtuje pierwsze wrażenie, jakie nasz dom wywiera na gościach – wszak widzą go jeszcze zanim odwiedzą pozostałe pokoje. Jego funkcjonalność wpływa też na naszą wygodę na co dzień. Koniecznie powinna więc znaleźć się w nim funkcjonalna przestrzeń do przechowywania butów, wierzchnich okryć, kluczy i listów.
- Jak pomalować przedpokój?
- Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju
- Farby strukturalne na ścianę w przedpokoju
- Farby z efektem specjalnym
Szczególnie jesienią i zima przedpokój jest też narażony na zabrudzenia przynoszone z dworu. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by podłogę i ściany łatwo było utrzymać w czystości. To z kolei w największej mierze zależy od tego, jakimi farbami pomalujemy ich powierzchnię. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat malowania przedpokoju.
Jak pomalować przedpokój?
Odpowiedź na pytanie o to, co na ścianę w przedpokoju sprawdzi się najlepiej nie jest łatwa, bo na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji. Możemy wybierać między innymi wśród dedykowanych płytek, paneli drewnianych bądź okładzin kamiennych. Najtańszym rozwiązaniem będzie jednak po prostu pomalowanie ścian którąś ze sprzedawanych w sklepach farb.
Niskie koszty to jedyna zaleta tej opcji. Malowanie ścian wymaga bowiem też niewielkiego nakładu pracy oraz tylko podstawowych przygotowań. Zanim jednak przystąpimy do dzieła, powinniśmy dowiedzieć się, jak pomalować przedpokój, by był on funkcjonalny i dobrze się prezentował.
Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju
Końcowy efekt w największej mierze zależy od wyboru farby. Emulsyjne do przedpokoju warto wybrać przede wszystkim ze względu na dużą wydajność. Jeden litr emulsji może posłużyć do pokrycia nawet 14 metrów sześciennych ściany – ten fakt z całą pewnością docenią ci wszyscy, którzy na remont mają ograniczony budżet. Ich pozostałe atuty to brak szkodliwego wpływu na zdrowia (schnąc nie wydzielają trujących substancji) oraz krótki czas schnięcia i łatwe utrzymanie w czystości.
W zależności od tego, jaka żywica została wykorzystana do ich produkcji, wyróżnia się następujące rodzaje farb emulsyjnych:
- akrylowe: cechuje je szybkie schnięcie i możliwość zmywania, którego częstotliwość uzależniona jest od jakości danej farby. Warto więc zapoznać się z zaleceniami producenta;
- lateksowe: na ten typ warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na wytrzymałość. Farby lateksowe długo zachowują swój kolor, dobrze znoszą również częste szorowania – są więc dobrym wyjściem do domów, w których mieszkają dzieci lub zwierzęta;
- winylowe: wybierając farbę tego rodzaju, powinniśmy pamiętać, że prawdopodobnie będzie ona szybko się brudziła. Tę wadę rekompensuje jednak łatwość czyszczenia;
- mieszanki łączące w sobie zalety różnych żywic.
Farby strukturalne na ścianę w przedpokoju
Farby strukturalne na ścianę w przedpokoju stają się coraz popularniejsze. Charakterystyczną cechą farb tego typu jest obecność drobinek kwarcu, które po wyschnięciu odpowiadają za efekt ziarnistej struktury. Ich specyficzny wygląd sprawia, że na malowanie przedpokoju farbami strukturalnymi decyduje się coraz więcej osób. Zastosowanie jednej z nich to naprawdę dobry pomysł na ściany w przedpokoju, bo nadają się na powierzchnie bardzo zagrożone zabrudzeniem i pozwalają ścianie pozbyć się nadmiaru wilgoci. Wybór powłoki odpowiedniej do naszego mieszkania ułatwia fakt, że na rynku dostępne są liczne rodzaje farb strukturalnych.
Farby z efektem specjalnym
Poza wspomnianymi rodzajami, w sklepach znajdziemy też farby z efektem specjalnym imitujące najróżniejsze powierzchnie. Zaliczyć do nich można takie produkty jak Trawertyn Magnat czy Stiuk Wenecki Magnat, a wybór poszczególnych opcji jest naprawdę ogromny.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany