Blachodachówka hybrydowa. Co to takiego?

Blachodachówka jest jednym z popularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Obok tradycyjnej blachodachówki w arkuszach i blachodachówki modułowej od pewnego czasu oferowana jest również blachodachówka hybrydowa. Ma ona wszystkie zalety obu wcześniejszych rozwiązań, a przy tym jest pozbawiona ich najpoważniejszych wad. Blachodachówka hybrydowa to innowacyjne rozwiązanie, które może znacznie usprawnić prace przy układaniu dachu.

Blachodachówka jako nowoczesne pokrycie dachowe

„Duży wybór różnych rodzajów pokryć dachowych pozwala na dopasowanie materiału do budżetu, jakim dysponuje inwestor, a także do jego oczekiwań co do parametrów użytkowych i estetyki. Wśród wielu istniejących możliwości szczególną popularnością cieszy się blacha stalowa, dostępna zarówno w formie pokryć z blachy trapezowej, jak i atrakcyjnie wyglądającej blachodachówki. Ta druga opcja jest wykorzystywana bardzo często tam, gdzie właścicielom budynku zależy na klasycznym i stylowym dachu. Przetłoczenia blachodachówki nawiązują do efektu, jaki można uzyskać za pomocą dużo droższej i cięższej dachówki ceramicznej czy betonowej, a trwałość używanych blach daje niemal równie imponujące okresy eksploatacji pokrycia. Blachodachówka była dotąd dostępna w postaci dłuższych arkuszy, a także mniejszych modułów. Od pewnego czasu producenci oferują jednak również nowe rozwiązanie w postaci blachodachówki hybrydowej, która umiejętnie łączy największe zalety blachy w arkuszach i kompaktowych modułów” – tłumaczy ekspert z firmy Dachlux, która specjalizuje się w nowoczesnych pokryciach dachowych.

Używanie blachodachówki ma wiele istotnych dla większości inwestorów zalet. Pokrycie produkowane z blachy specjalnie tłoczonej we wzory w kształcie rozmaitych typów dachówek jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne, w tym opady, zanieczyszczenia niesione przez deszcz czy opadające ze stojących w pobliżu domu drzew, a także napór wiatru. Ze względu na zabezpieczenia antykorozyjne i specjalne powłoki zabezpieczające z tworzyw sztucznych różnych rodzajów, które są wytrzymałe na promieniowanie UV czy chemikalia, blachodachówce nie grozi ani odbarwienie, ani nieestetyczna i niszcząca rdza.

Dużym plusem używania blachodachówki jest również jej niewielki ciężar, a także szybkość, w jakim może zostać ułożona. Blacha wraz z koniecznymi obróbkami jest montowana na drewnianym ruszcie z łat i kontrłat mocowanym na folii wstępnego krycia, lub rzadziej na powłoce z papy albo membranie, które wymagają założenia deskowania. Poza wygodą przy transporcie i ułatwionym montażem, dach z blachy oznacza również znacznie mniejsze obciążenie konstrukcji dachowej, a zatem niezbyt wygórowane wymagania wobec nośności ścian, a także grubości używanych do budowy więźby belek.

Blachodachówka sprawdzi się również na niemal każdym budynku ze względu na szeroką paletę barw oraz wiele typów przetłoczeń. Blacha jest barwiona na niemal wszystkie kolory, zarówno tradycyjne odcienie czerwieni, jak i na modne i praktyczne odcienie szarości od bardzo intensywnej, grafitowej po dużo jaśniejsze, niekiedy zbliżające się nawet do naturalnego koloru stali. Bez problemu można znaleźć również blachy brązowe, zielone białe lub czarne, a także w kolorze miedzi czy złota.

Zalety korzystania z blachodachówki hybrydowej

Blachodachówka hybrydowa zachowuje wszystkie zalety blachodachówki w arkuszach oraz blachodachówki modułowej, eliminując jednocześnie ich najpoważniejsze wady. Jest oferowana w bardzo podobnych wariantach kolorystycznych, zbliżone są również dostępne przetłoczenia i wzory. Podobnie jak inne rodzaje blachy pasuje do wszystkich brył budynków, niezależnie od stylu, w jakim zostały zaprojektowane.

Tradycyjne blachodachówki dostępne w długich arkuszach mogą być bardzo szybko i łatwo montowane, ponieważ ich długość jest określana przy szczegółowych pomiarach przed rozpoczęciem prac. Sprawdzają się one najlepiej przy dachach o możliwie prostej konstrukcji, w przeciwnym razie przy układaniu pokrycia powstaje więcej odpadów, a sam proces przycinania i wykańczania poszczególnych elementów trwa nieco dłużej. Przy większej złożoności dachu łatwiej też o pomyłkę w obliczeniach. Ponieważ blachodachówka w arkuszach musi być przygotowana przed dostarczeniem na miejsce montażu sam proces zamawiania i dostawy może zająć sporo czasu.

Rozwiązaniem większości problemów z blachodachówką w arkuszach miały być blachodachówki modułowe. W tym przypadku blacha ma postać pojedynczych paneli o z góry określonych wymiarach. Obejmują one najczęściej dwa lub trzy rzędy przetłoczeń i mają nieco ponad metr szerokości. Dach jest w takim przypadku pokrywany poszczególnymi panelami, co ułatwia wykonywanie pokrycia w pobliżu lukarn, koszy czy krawędzi.

Wielkim plusem blachodachówki modułowej jest to, że ze względu na swoje rozmiary może być bez problemów przewożona na plac budowy. Znacznie łatwiej dostarczać ją też na dach podczas montażu. Lepiej wygląda również jej dostępność. Ze względu na znormalizowane wymiary nie trzeba je zamawiać z wyprzedzeniem.

Niestety blachodachówka modułowa oznacza też sporo ograniczeń i problemów. Choć niewielkie wymiary arkuszy przyspieszają prace w bardziej skomplikowanych miejscach, to jednocześnie zwalnia się tempo prac na płaskich i większych połaciach. Powstaje tam również więcej złączeń, które są potencjalnymi źródłami przecieków. Dla ekip dekarskich używanie blachodachówki modułowej często wiąże się z obniżeniem tempa prac i znacznie większym stopniem komplikacji.

Odpowiedzią na te problemy jest nowoczesna i innowacyjna blachodachówka hybrydowa. W tym przypadku można się zdecydować zarówno na mniejsze moduły o standardowych rozmiarach, jak i dłuższe fragmenty dopasowane do potrzeb konkretnej inwestycji. Dzięki nowatorskiej technologii produkcji i specjalnemu tłoczeniu blachodachówka hybrydowa może być cieńsza, a przy tym lżejsza, co korzystnie wpływa zarówno na możliwości jej transportowania, jak i wygodę oraz szybkość pracy dekarzy. Znaczącym udogodnieniem jest także zmienna długość modułu wypadającego w kalenicy, który niezależnie od swych rozmiarów jest zakończony usprawniającym montaż przetłoczeniem. Stanowi ono dodatkową ochronę przed nawiewaniem śniegu i zanieczyszczeń, a także podciekaniem wody pod taśmę i obróbkę blacharską kalenicy. Przydatne są również specjalne otwory montażowe znajdujące się w piórach arkusza. Dzięki temu, że w elemencie jest wykonane odpowiednie przetłoczenie, blacha nie ulega deformacji podczas jej instalowania na dachu.

Dzięki swoim zaletom blachodachówka hybrydowa bardzo szybko zdobywa coraz większą popularność. Jej stosowanie wiąże się z przyspieszeniem prac, podobnie jak przy używaniu tradycyjnej blachodachówki w arkuszach, a jednocześnie umożliwia pełne dostosowanie do potrzeb przy układaniu pokrycia w miejscach o bardziej skomplikowane budowie tak jak przy blachodachówce modułowej.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Czy sztuczne rośliny nadają się do dekorowania pięknych wnętrz?

Read Next

Czy skład budowlany może okazać się dobrym pomysłem na biznes?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
uarchitekta
uarchitekta
2 lat temu

Nie wiedziałem o istnieniu takich dachówek, buduje dom w najbliższym czasie. I chyba z nich skorzystam.