Budowa fundamentów – najczęściej popełniane błędy.

Właściwe wykonanie fundamentów jest kluczowe dla bezpieczeństwa i trwałości budynku. Ponieważ fundamenty są częścią zakrytą budowy należy ich powstawanie objąć staranną kontrolą, tak by uniknąć typowych błędów, jakie niejednokrotnie mają miejsce.

Odpowiedni projekt

Fundamenty muszą być zaprojektowane dla konkretnego budynku a także dla konkretnych warunków gruntowych na jakich będzie on postawiony. Pominięcie szczegółowych badań geotechnicznych oraz wysokości wód gruntowych może skutkować założeniem nieodpowiednich fundamentów, które nie będą w stanie unieść budynku i działających na niego warunków atmosferycznych np. zbyt obfitych opadów śniegu, czy wiatrów.

Posadowienie

Kolejnym błędem popełnianym podczas zakładania fundamentów jest zbyt płytkie ich posadowienie. Fundamenty powinny być wykonane tak, by ich podstawa była usytuowana poniżej głębokości przemarzania, by przemarzający grunt nie miał negatywnego wpływu na ich trwałość. Największym błędem jest, gdy na konstrukcje fundamentów oddziałują naprzemiennie temperatury dodatnie i ujemne.

Zbrojenie

Brak właściwego zbrojenia fundamentów ma kolosalne znaczenie dla trwałości fundamentów, a co za tym idzie dla trwałości całego budynku. Fundamenty składają się z elementów żelbetonowych takich, jak ławy, stopy i płyty, które wymagają właściwego zbrojenia. Należy umieścić w nich odpowiednią liczbę prętów, które musza mieć właściwą średnicę i być wykonane z odpowiedniego rodzaju stali. Ich właściwe rozmieszczenie i sposób łączenia muszą być starannie zaplanowane.

Kolejnym znacznym błędem podczas powstawania fundamentów budynku jest brak kontroli na etapie zbrajenia ich konstrukcji. Jest to czas, którego nie może przegapić nadzorujący pracami kierownik, gdyż po zalaniu konstrukcji betonem zostanie ona zakryta i w późniejszym etapie prac nie da się już ich skorygować ewentualnych niedociągnięć.

Zbrojenie fundamentów musi być ciągłe, nie może być w nim żadnych przerw. Ważne jest to zwłaszcza w miejscach załamania linii fundamentów w narożach ław umieszczonych względem siebie prostopadle. Pręty główne fundamentów w narożnikach zazwyczaj nie zapewniają właściwej długości i konieczne staje się dodatkowe zbrojenie ław fundamentowych w narożach i innych miejscach złączeń.

Najbardziej narażona na wilgoć gruntową część budynku

Fundamenty są najbardziej narażonym na wilgoć gruntową częścią budynku, błędem jest niezastosowanie właściwej ich otuliny. Należy ją uwzględnić na etapie projektowania i późniejszego wykonania fundamentów. Zastosowanie odpowiedniej otuliny zabezpiecza elementy konstrukcji fundamentów przed wilgocią a także zapewnia przyczepność elementów stalowych do betonu.

Do ochrony fundamentów przed wodą gruntową, ale także opadowa oraz ujemną temperatura należy zabezpieczyć fundamenty właściwymi systemami hydroizolacyjnymi i termoizolacyjnymi. Samo zastosowanie wodoszczelnego betonu nie jest w stanie skutecznie uchronić fundamentów.

Dobór stali

Do wykonania fundamentów należy dobrać odpowiednie materiały. Stal musi być odpowiednio odtłuszczona i oczyszczona, tak by jej przyczepność do betonu była wysoka. Stal powinna być żebrowana, AIII i AIIIN dla zbrojenia konstrukcji, a AI dla zbrojenia pomocniczego. Beton powinien mieć co najmniej klasę C 16/20.

Pielęgnacja

Warto pamiętać także o właściwej pielęgnacji świeżo wylanych fundamentów zwłaszcza przez 7 pierwszych dni. W tym czasie beton jest niezwykle wrażliwy na zniszczenie, gdyż szybko traci wilgoć i się staje się kruchy. Nie może on schnąć zbyt szybko, gdyż w takiej sytuacji mogłyby powstać rysy, w które w dalszym czasie mogłaby niknąć woda. Wysychający beton należy polewać w tym czasie wodą.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Przygotowanie terenu pod budowę domu – o czym pamiętać?

Read Next

Ława i ściany fundamentowe – co warto o nich wiedzieć?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Niestety w przypadku domu, który buduję, będzie konieczne przerwanie prac na okres zimowy. Zastanawiam się nad prawidłowym zabezpieczeniem wykonanych fundamentów w tym okresie.

Rembecki
Rembecki
4 lat temu

Buduję dom, w którym chciałbym mieć kilka specyficznych elementów w piwnicy. Byłaby to piwniczka na wina i sauna rzymska (specyficzna wilgotność i temperatura). Zastanawiam się też na małym basenem, a może nawet grotą solną. Poszukuje informacji, jakie są (zwłaszcza w przypadku basenu) wymagania techniczne i koszty fundamentów.