Budowa pomostu – przepisy. O tych formalnościach musisz pamiętać!

Jesteś właścicielem działki nad wodą i planujesz utworzenie na niej pomostu? Należy pamiętać o tym, że zbudowanie pomostu związane jest z przejściem aż trzech procedur urzędowych. W poniższym artykule tłumaczymy, jak załatwić zgodę na budowę pomostu. Zapraszamy do lektury!

Budowa pomostu – postawy prawne

Procedury dotyczące uzyskiwania pozwoleń na budowę pomostów są zapisane w dwóch polskich aktach prawnych. Są one następujące:

  • Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (j.t. DzU z 2018 r., poz. 1202 ze zm.)
  • Ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (DzU z 2017 r., poz. 1566).

Po pierwsze: ustal linię brzegową

Jak wskazują aktualnie obowiązujące przepisy, pomost to nie tylko obiekt budowlany, ale także urządzenie wodne (podobnie jak stawy rybne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych, nabrzeża itp.). W większości przypadków pierwszą czynnością, którą należy wykonać przy budowie pomostu, jest ustalenie przebiegu linii brzegowej. Zgodnie z przepisami możliwe jest zawieszenie postępowania odnośnie wydania zgody wodnoprawnej do czasu, kiedy zostanie wydana ostateczna decyzja odnośnie ustalenia linii brzegowej. Z tego względu warto zalecamy, aby w pierwszej kolejności zadbać o wytyczenie linii brzegowej.

Po drugie: pozwolenie lub zgłoszenie wodnoprawne

Wszystkie prace związane z utworzeniem urządzenia wodnego lub kształtowania koryta wody mogą być przeprowadzane wyłącznie po uzyskaniu specjalnej zgody wodnoprawnej, która ma formę decyzji o pozwoleniu bądź zgłoszenia – rodzaj dokumentu uzależniony jest od rodzaju przeprowadzanych inwestycji. Jeśli wykonujemy pomost, którego szerokość wynosi maksymalnie 3 metry, a długość całkowita 25 metrów (łączna długość wszystkich elementów pomostu), to konieczne jest wysłanie zgłoszenia wodnoprawnego.

W sytuacji , gdy planowany pomost ma posiadać większe rozmiary lub gdy planujemy stworzenie dwóch pomostów, których łączna długość będzie większa aniżeli powyżej opisane wymiary, będzie trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Za wydawanie pozwoleń oraz przyjmowanie zgłoszeń wodnoprawnych odpowiada dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich. Przygotowane dokumenty trzeba składać w siedzibie nadzoru wodnego. Siedziby te są jednocześnie jednostkami organizacyjnymi Wód Polskich. Siedziba, do której się udamy, musi znajdować się najbliżej miejsca, w którym planujemy zrealizować daną inwestycję. Opłata za wniosek o pozwolenie jest równa 217 złotych. Jeśli przekazujemy zgłoszenie, zapłacimy 87 złotych. Pieniądze należy przelać na rachunek bankowy Wód Polskich.

Jeśli zbudujemy pomost bez otrzymania pozwolenia wodnoprawnego lub gdy nie wyślemy wymaganego prawem zgłoszenia, musimy złożyć wniosek o jego zalegalizowanie. Związane jest to jednak z pokryciem bardzo wysokich kosztów w wysokości 4340 złotych. Warunkiem jest jednak uzyskanie zgody na legalizację – w przeciwnym wypadku może zostać nawet wydany nakaz likwidacji zamontowanego urządzenia.

Pozwolenia na budowę a zgłoszenie budowy

Pomosty, których długość całkowita wynosi maksymalnie 25 metrów oraz wysokość liczona od korony pomostu do dna zbiornika wodnego do 2,50 metrów, które służą do cumowania jednostek pływających małej wielkości, nie wymagają uzyskiwania pozwoleń na budowę. W takich przypadkach należy wyłącznie zgłosić budowę w starostwie powiatowym. Jeśli budujemy pomosty o większej powierzchni, musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli nie dokonamy wymaganego prawem zgłoszenia, będziemy musieli pokryć koszty opłaty legalizacyjnej w wysokości 5 tysięcy złotych.

Pomost bez pozwolenia – czy to się opłaca?

Stanowczo odradzamy budowanie pomostów bez uzyskiwania odpowiednich zgód oraz pozwoleń. Jeśli zdecydujemy się na tzw. samowolę budowlaną, mogą nas czekać bardzo przykre konsekwencje w postaci grzywny oraz nakazu rozbiórki danego obiektu. Za kontrolowanie pomostów nad terenem jezior oraz innych akwenów odpowiada spółka Wody Polskie.

Źródło ilustracji użytej w artykule:  Jerzy Górecki

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jaśminowce w ogrodzie – jakie gatunki do ogrodu

Read Next

Jak zrobić beton B20 (C16/20) samodzielnie

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna Piwowarska
Krystyna Piwowarska
4 lat temu

Mam niewielki staw, który w całości jest moją własnością, jest to zbiornik sztuczny. Nie rozumiem z przepisów, czy konieczność pozwolenia dotyczy też mojej sytuacji. Ciekawe, czy molo to też urządzenie wodne :D.

Zdzisław
Zdzisław
1 rok temu

Chcę zbudować ok.4m. od linii brzegowej do cumowania kajaka, czy też muszę to zgłosić?