Budujemy chatę w góralskim stylu – poznaj zalety technologii szkieletowej

Budownictwo szkieletowe jest coraz popularniejsze w naszym kraju. Budowę domu w tej technologii można prowadzić o każdej porze roku, ponieważ nie wymaga wykonania mokrych robót. Jeżeli zastosuje się materiały dobrej jakości i uzyska się odpowiednie parametry izolacyjne, to w efekcie otrzyma się dom energooszczędny a nawet pasywny. Takiej chaty pozazdrościłbym każdy góral!

Przede wszystkim… wybierz dobre drewno

Budujesz dom w góralskim stylu? Drewno będzie głównym budulcem, dlatego powinno być najwyższej jakości. Najlepiej do tego nadaje się drewno sosnowe klasy K27. Nie powinno w nim być zbyt wielu pęknięć czy sęków. Tylko wtedy jest pewność, co do jego wytrzymałości.

Drewno sosnowe powinno być czterostronnie strugane. Suszenie w temperaturze 60 °C, sprawia, że zabijane są zarodniki pleśni i grzybów. W takich warunkach giną również larwy szkodników. Tak przygotowane drewno sosnowe nie jest zbyt łatwopalne i atrakcyjne dla larw owadów. Wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Więcej porad na temat budowania w technologii szkieletowej znajdziesz na blogu eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty.

Budowa ścian nośnych i działowych

Ściany domu to przede wszystkim system pionowych słupów opartych na poziomej belce, która jest zakotwiona w fundamencie. Grubość słupów to zwykle 14 x 14 centymetrów i rozstawione są one w stałych odstępach. Odległość jednego słupa od drugiego bywa różna, ale mieści się w przedziale od 40 do 60 centymetrów. Miejsce między słupami wypełnia się materiałami izolacyjnymi, które chronią przed hałasem, wilgocią i zimnem. Najczęściej są to płyty z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej, ale istnieje również sporo innych materiałów izolacyjnych. Do izolacji stosuje się również specjalną folię – tak samo z zewnątrz, jak też od wewnątrz. Przy budowie stropu również trzeba zastosować odpowiednie izolacje, żeby uniemożliwić przenikanie wody podczas opadów.

Poszycie ścian wzmacnia się dodatkowo płytami. Wewnętrzne ściany, to zazwyczaj płyty gipsowo-kartonowe. Wykończenie zewnętrzne zależy od indywidualnej wizji projektanta.

Instalacje elektryczne – na co zwracać uwagę?

Wszelkie przewody instalacyjne i rury rozprowadza się wewnątrz ścian. Najlepiej, jeśli prowadzone są one w specjalnych otulinach. Przewody nie powinny być połączone zbyt ciasno i na wypadek ewentualnych ruchów całej konstrukcji.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak znaleźć firmę deweloperską?

Read Next

Dlaczego BHP jest tak ważne w budownictwie?

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
majsterkowicz
majsterkowicz
3 lat temu

Szkoda, że w artykule nie zawarto cen technologii szkieletowej oraz zdjęcia chaty wykonanej z bali

mieczysław-100
mieczysław-100
3 lat temu

Widziałem budowę takiego domu u sąsiada. Przyjechała firma z gotowymi pociętymi elementami i całość została złożona w 4-5 dni (Stan zamknięty z dachówką oraz stolarką okienną). Pytałem się sąsiada, czekał na dom 6 tygodni (na przygotowanie i pocięcie drewna pod projekt)

Jarek_czarny
Jarek_czarny
3 lat temu

Wewnątrz budynku idzie płyta karton-gips?