Niedzielny wieczór. Wraz z rodziną lub znajomymi relaksujemy się przy ulubionym serialu, jednak tę sielankę zakłóca nagły trzask, a następnie gryzący dym wydobywający się z gniazdka elektrycznego. Po wyłączeniu korków oraz wykręceniu plastikowej osłony szybko okazuje się, że doszło do niegroźnej awarii, na skutek której całe gniazdko należy jednak możliwie jak najszybciej wymienić.
Następnego dnia nabywamy odpowiedni element, jednakże to właśnie wtedy stajemy przed największym wyzwaniem – jak bowiem podłączyć poszczególne kable, aby instalacja działała prawidłowo, nie występowały zwarcia, a dodatkowo połączenie można było uznać za stuprocentowo bezpieczne?
W takiej sytuacji warto przyjrzeć się kolorom kabli – okazuje się, iż nie są one w choćby w najmniejszym stopniu dziełem przypadku. Jeden z przewodów powinien mieć odcień ciemnobrązowy lub czarny. Jest to tak zwany przewód fazowy (oznaczenie L), który to przez elektryków określany jest mianem „fazy” bowiem to właśnie on przewodzi prąd. Z uwagi na ten fakt, podczas jego montażu w gniazdku zachować powinniśmy szczególną ostrożność, gdyż dotknięcie części innej niż gumowa osłona spowodować może porażenie elektryczne, które w wielu przypadkach okazać się może śmiertelne!
Kolor niebieski zarezerwowany jest dla okablowania neutralnego (które to najczęściej oznaczane jest literą N). Jest to kabel, którego podłączenie niezbędne jest do prawidłowego funkcjonowania sieci elektrycznej, natomiast on sam połączony jest z punktem neutralnym transformatora. Przez przewód ten nie przebiega prąd, a więc możemy być niemalże pewni, że nawet jeżeli dotkniemy go przez przypadek podczas montażu, nie zostaniemy porażeni. Nigdy nie mamy jednak stuprocentowej pewności, dlatego też pamiętać powinniśmy o zachowaniu najwyższej ostrożności niezależnie od takiego jaki kabel podłączamy do kontaktu lub innego elementu sieci!
Ważnym odcieniem w palecie kolorów jest dla elektryków także ciemna zieleń lub żółć, bowiem to one odnoszą się bezpośrednio do kabli ochronnych (oznaczanych symbolem PE). Jest to niezwykle ważny z punktu widzenia użytkownika przewód, jako że aktywnie chroni on go przed porażeniem prądem elektrycznym. W większości przypadków jest on bezpośrednio połączony z ziemią i mimo, że nie jest uznawany za niezbędny komponent systemu to wysoce zalecane jest jego zastosowanie, jako że pozwoli on na zwiększenie bezpieczeństwa domowników lub pracowników danego obiektu w przypadku wystąpienia awarii, zwarcia lub innego problemu ściśle związanego z systemem elektrycznym.
To oczywiście nie wszystkie kolory – w elektryce stosowane są także odcienie bieli, szarości oraz czerwieni, jednakże wszystkie one zarezerwowane są dla tak zwanej „fazy”, a więc kabla przewodzącego prąd w przewodach posiadających większą niż standardowa ilość żył. Warto je zapamiętać, aby uniknąć ewentualnej pomyłki podczas próby naprawy uszkodzonego fragmentu sieci elektrycznej. Jeżeli jednak pomimo posiadanej wiedzy w dalszym ciągu obawiamy się o swoje zdrowie i życie – zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonego elektryka!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.