Co po maturze, czyli jak znaleźć pomysł na siebie?

Wybór studiów nie jest zadaniem łatwym. Pod koniec szkoły średniej często nie wiemy jeszcze, co chcielibyśmy robić w życiu, mamy szereg wątpliwości. Z każdej strony słyszymy dobre rady, które właściwie jedynie mieszają nam w głowie i nie wiemy, którą drogę obrać. Studia tradycyjne, studia online, a może szkoła policealna? Jak wybrać, żeby nie żałować?

Decyzja należy wyłącznie do ciebie, ale przemyśl ją dobrze

Bliscy często chcą pomóc nam w ważnych życiowych wyborach. Jednymi kieruje chęć pomocy w obraniu właściwej ścieżki, innym zależy na podtrzymaniu rodzinnej tradycji, gdzie kolejne pokolenia są na przykład lekarzami. Musimy jednak pamiętać, że decyzja o wyborze studiów rzutuje niejako na całe nasze życie, dlatego powinniśmy podjąć ją sami. To my, nikt inny, będziemy zmagać się z konsekwencjami naszego wyboru.

Wybór kierunku studiów powinien być zgodny z naszymi zainteresowaniami. Jeżeli lubimy pisać, wiadomo, że nie wybierzemy studiów matematycznych, ale jeśli lepiej wychodzi nam liczenie, raczej darujemy sobie studia językowe. Przed wyborem kierunku warto też zastanowić się nad naszymi predyspozycjami oraz kompetencjami twardymi i miękkimi. Jeśli nie wyobrażamy sobie pracy z ludźmi, nie dla nas psychologia. Jesteśmy kreatywni? W takim razie może warto rozważyć studia artystyczne? Powinniśmy również zorientować się w sytuacji na rynku pracy – będziemy wówczas wiedzieli, jacy pracownicy są pożądani. Może jakiś kierunek nas zainspiruje?

Studia online czy tradycyjne?

Wiele osób łączy studia z pracą – niektórzy po prostu tego chcą, inni nie mają wyjścia. Dla takich ludzi studia dzienne mogłyby okazać się problematyczne, bo żadna uczelnia nie dostosuje planu zajęć pod studenta – to niemożliwe, bo planu i tak nie udałoby się opracować tak, by odpowiadał całej grupie – a i w pracy nierzadko jest z tym problem.

W takich przypadkach student po prostu traci, bo nie może pojawić się na wszystkich zajęciach. Między innymi w takich chwilach rozsądnym wyborem wydają się być studia online, podczas których sami ustalamy sobie czas na naukę. Nie ma więc ryzyka opuszczenia lub przeoczenia czegokolwiek, bo wszelkie materiały są dostępne dla studentów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Studia online są więc dobrą opcją dla osób pracujących, którym niełatwo byłoby podporządkować codzienny plan dnia pod uczelniane życie. Jeżeli jednak nie planujemy podjąć pracy w trakcie trwania studiów, a wielogodzinne siedzenie na uczelni nas nie zniechęca, tradycyjne studia będą dla nas w sam raz! Tym bardziej, że możemy wówczas bardziej zaangażować się w życie uniwersyteckie.

Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to, która forma studiów jest lepsza. Każdy przypadek należy zbadać indywidualnie, bo każdy student ma inną sytuację życiową oraz inne oczekiwania. Coś, co wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla nas, może być beznadziejną opcją dla kolegi lub koleżanki z grupy. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że wszelkie decyzje dotyczące studiów powinniśmy podejmować samodzielnie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Sadzonki borówki amerykańskiej – w ogrodzie i na plantacji

Read Next

Jakie centra handlowe są najbardziej popularne? Istniejące czy nowo powstałe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments