Rekuperacja opiera się na właściwej wentylacji budynku. To system wentylacyjny, który usuwa zużyte powietrze i dostarcza świeże, zachowując przy tym energię służącą do ogrzania domu czy mieszkania. Jakie są jej zalety? Jak może przyczynić się do uzyskania comiesięcznych oszczędności? O tym poniżej.
- Co to jest rekuperacja?
- Rekuperacja – jak to wygląda w praktyce?
- Zalety wentylacji mechanicznej
- Właściwy system rekuperacji podniesie jakość Twojego życia
Co to jest rekuperacja?
Teraz czas na bardziej rozbudowaną definicję. Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii pochodzącej z już używanego powietrza. W tym procesie nadrzędną rolę odgrywa rekuperator, który usuwa powietrze z dużą zawartością dwutlenku węgla. Odbywa się to przez cały rok na całej przestrzeni mieszkalnej. Nie ma przy tym konieczności otwierania okien, które generują wówczas stratę energii. Dzięki temu procesowi do każdego pomieszczenia jest doprowadzane filtrowane powietrze. To ogromny komfort dla Ciebie i całej Twojej rodziny.
Rekuperacja – jak to wygląda w praktyce?
Posługując się obrazowym przykładem – pomieszczenia tzw. brudne, czyli łazienka czy kuchnia – z nich właśnie jest odprowadzane zużyte powietrze, a sypialnia, salon itp. są wyposażane w dopływ świeżego powietrza.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej intensywność tego procesu zależy w dużym stopniu od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Oznacza to w praktyce, że wiosną i latem, gdy przepływ powietrza jest słaby – wówczas przepływ powietrza jest również mniej intensywny. W skrajnych przypadkach może również zupełnie zaniknąć. Więcej o tej tematyce możesz przeczytać tutaj: https://www.alnor.com.pl/index/dla-partnerow/baza-wiedzy/rekuperacja/rekuperator-co-to.html.
Zalety wentylacji mechanicznej
Ten rodzaj wentylacji zyskuje rosnącą popularność. Dlaczego? To rozwiązanie gwarantuje bowiem prawidłową wentylację bez względu na aktualna porę roku. Co więcej, powietrze, które jest naprowadzane do domu jest uprzednio filtrowane – rekuperatory są bowiem wyposażone w specjalnej filtry powietrza. W przypadku zamieszkania w rejonach cechujących się dużym zanieczyszczeniem można również zainwestować w antysmogowy filtr, który będzie stanowił dodatkową ochronę i poprawi komfort mieszkańców.
Właściwy system rekuperacji podniesie jakość Twojego życia
Inwestycja w profesjonalny system rekuperacyjny to niemały wydatek, jest to jednak inwestycja na lata, która nie tylko zapewni lepszą wentylację i dopływ świeżego, oczyszczonego powietrza, ale także zapewni odzysk ciepła. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na możliwości oddychania przefiltrowanym powietrzem – co więcej, taki system pomoże również zaoszczędzić wydatki związane z ogrzewaniem.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.