Co trzeba wiedzieć na temat wymiany wodomierzy?

Okazuje się, że liczniki wody powinno się kontrolować co pięć lat. Wówczas to sprawdza się dokładność wskazań licznika. Co ciekawe, wodomierza wcale nie trzeba wymieniać na nowy. Dokonuje się ich legalizacji, sprawdzania.

Wymiana czy wspomniana legalizacja nie są jednak darmowe. Coraz częściej też liczniki wymienia się na nowe. W większości przypadków ich żywotność wynosi bowiem wspomniane pięć lat. Koszt legalizacji wodomierza wynosi do 80 złotych, w zależności od jego wielkości. Cena zakupu nowego urządzenia waha się od 60 do 200 złotych. Również i ona zależy od wielkości. Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku często koszt konserwacji wodomierzy mają już wliczony w płacony co miesiąc czynsz. W domach jednorodzinnych opłatę ponosi się raz na kilka lat, przy okazji usługi.

Nowoczesne rozwiązania

Co ciekawe, w wielu spółdzielniach mieszkaniowych obecnie zakłada się liczniki smart, a więc nowoczesne, inteligentne wodomierze. Największym ich atutem jest możliwość radiowego odczytu stanu licznika przez dostawcę wody. Nie musi on więc osobiście sprawdzać takiego licznika. Urządzenia tego rodzaju pozwalają również na szybkie wykrycie ewentualnej awarii i od razu informują o tym zarządcę budynku. Koszt instalacji takiego licznika smart ponoszą mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej w comiesięcznym czynszu.

Kto odpowiada za wymianę i legalizację wodomierzy?

Za legalizację wodomierza odpowiada jego właściciel. Co więcej, nie musi być on jego użytkownikiem. Często są to dwa różne podmioty. Zgodnie z uchwałą MSWiA właścicielem wodomierza jest podmiot, który zapłacił za niego, a jego użytkownikiem osoba fizyczna lub prawna, która wzięła go w użytkowanie i jest stroną transakcji rozliczeniowej. Ustawa nie określa jednak kto jest zobowiązany do opłacenia legalizacji wodomierza czy jego wymiany. To powinny ustalić ze sobą za pomocą odpowiedniej umowy obie zainteresowane strony.

Legalizacja wodomierza powinna odbyć się raz na pięć lat. W większości przypadków konieczna jest wymiana urządzenia na nowe w związku z jego zużyciem się.

Read Previous

Rozliczanie wynajmu mieszkania metodą ryczałtową. Co powinieneś wiedzieć?

Read Next

Zbiornik na deszczówkę w domku jednorodzinnym – jaki wybrać?

2 Comments

  • Mimo, że wodomierze, to sprawa raczej męska, to ja w naszym domu pilnuję terminowości między innymi ich wymiany. Z wpisu dowiedziałam się o wielu kwestiach, które nie były mi znane. Spółdzielnie mieszkaniowe niestety nie przekazują takich wiadomości swoim lokatorom, przez co wprowadzają nas w błąd. Na szczęście wszystkie informacje znalazła tutaj.

  • Akurat czeka mnie wymiana wodomierzy. Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. Bardzo ciekawy przykład nowoczesnych rozwiązań, o których mało się mówi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *