Z pewnością każdy chciałby mieć piękny ogród, niezależnie od tego, czy mieszka w domu, czy w mieszkaniu. Niektórzy sami pasjonują się ogrodnictwem, sadzą ulubione kwiaty, część osób chce jednak, by ich działka nie wyglądała „dziko”, lecz miała swój styl, charakter i by zachwycała swym pięknem. Zabierają się za projektowanie ogrodów
Jak samodzielnie zająć się projektowaniem ogrodów
Projektowanie ogrodu może sprawić wiele radości. Jest też dobrym pomysłem, by uruchomić swoją kreatywność, logiczne myślenie, bo przecież trzeba dobrze wszystko rozplanować, aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń przeznaczoną na ogród. Pierwszym etapem projektowania ogrodu jest sporządzenie planu terenu widzianego z góry. Należy na nim uwzględnić, to co już jest, czyli np. dom, inne zabudowania gospodarcze (jeśli są) itd. Potem należy ustalić, jaką docelowo funkcję ma pełnić projektowany ogród. Zazwyczaj taki ogród ma więcej niż jedno przeznaczenie i jest ono uzależnione od liczby domowników, ich wieku, płci, zainteresowań. Jedni lubią np. pięknie kwitnące kwiaty, inni widzieliby w swoim ogrodzie zioła lecznicze. Aby takie projektowanie ogrodu miało sens, rysujący musi postawić się na miejscu użytkownika danego ogrodu. Lokalizowanie obiektów musi być sensowne i logiczne, np. podjazd dla samochodu od strony garażu. Po dokładnym i właściwym rozplanowaniu, pora na rozrysowanie, co i gdzie umieścimy, gdzie posadzimy zieleń, gdzie będą ścieżki itd.
Projektowanie ogrodów – co należy uwzględnić?
Wybierając rośliny trzeba wziąć pod uwagę czynniki takie, jak: wilgotność gleby, nasłonecznienie danego obszaru, rodzaj podłoża. Ogród powinien być utrzymany w jednej spójnej tonacji, jednym stylu. Powinien pasować do domu i innych, znajdujących się w pobliżu obiektów. Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, co chcemy, np. na bardzo egzotyczne rośliny, dla których nasz klimat, mimo globalnego ocieplenia i coraz cieplejszych i krótszych zim, nie jest nadal sprzyjający. Trzeba także pamiętać, by zestawiać ze sobą rośliny, które „lubią” swoje sąsiedztwo. Warto także uwzględnić czas, jaki możemy poświęcić ogrodowi. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, jesteśmy zabiegani, pochłonięci pracą, lepiej wybierać florę mało wymagającą.
Profesjonalne projektowanie ogrodów – plusy i minusy
Jeżeli chcemy mieć ogród jak z bajki, możemy zdecydować się na profesjonalne projektowanie ogrodów. Trzeba jednak pamiętać, że są to dodatkowe koszty. Mamy jednak pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, oszczędzimy sobie czasu i nerwów. Profesjonaliści zajmujący się projektowaniem ogrodów zajmą się dokładnymi pomiarami, analizą gleby, zrobią dokładne plany.
Jak widać, projektowanie ogrodów nie jest prostą sprawą, lecz przy odpowiedniej wiedzy, doborze odpowiednich programów komputerowych, kreatywności i logicznym myśleniu może być naprawdę świetną zabawą, a dodatkowo sprawi, że nasz ogród będzie naprawdę wyjątkowy.
Projektowanie ogrodów: zielonaterapia.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.