Co wpływa na zimotrwałość upraw zbóż ozimych?

Na to, jak zboże zachowa się w okresie zimowym wpływ ma naprawdę wiele czynników. Liczy się sposób nawożenia i pielęgnacji, a nawet rodzaj zasianych zbóż. Sprawdź, jak pomóc zbożu przetrwać zimę i na jaki gatunek zdecydować się podczas następnego wysiewu.

Odmiana zbóż

Odmiana ma naprawdę duży wpływ na to, jak dobrze zboże znosi okres zimowy. Większość odmian ma określony zakres odporności na niskie temperatury i choroby, wymaga też konkretnego poziomu nawożenia azotem. Gatunki zbóż ozimych różnią się też oczywiście wysokością plonu i cechami agrotechnicznymi. Chcąc wybrać najlepszy gatunek na następny siew, najlepiej przejrzeć ofertę sklepu Syngenta i dowiedzieć się, jakie odmiany są odporne na zimno i choroby pszenicy ozimej.

Odpowiednie nawożenie

Choć roślina potrzebuje wielu substancji do prawidłowego wzrostu i utrzymania dobrego zdrowia, to azot i potas przygotowują ją do zimy najlepiej. Zaleca się także zadbać o odpowiedni poziom fosforu, magnezu i siarki w glebie. Odpowiednio odżywione rośliny wytwarzają mocny system korzeniowy, który pomaga im przetrwać zimę, nie powinno się więc bagatelizować potrzeby regularnego nawożenia.

Zmiany temperatury

Zima jak na razie jest naprawdę łagodna. Na rośliny najgorszy wpływ mają jednak nagłe skoki temperatury: nie wiemy, czy następnego dnia albo za tydzień nie przyjdzie wielki mróz i śnieżyca. W celu przygotowania roślin na ewentualną zmianę temperatury można zastosować nawóz nalistny, bogaty w ważne mikroelementy. Zabieg nawożenia najlepiej wykonać w ciepły dzień bez przymrozków.

Choroby zbóż

To oczywiste, że chora uprawa nie przetrwa zimy bez ogromnych strat w późniejszych plonach. Od razu po zauważeniu stanu chorobowego należy przystąpić do działania przy użyciu odpowiednich środków grzybobójczych, szczególnie że łagodna pogoda pozwala na przeprowadzanie takich zabiegów.

Warto dbać o zdrowie roślin od samego początku. Systematycznie nawożone, zadbane zboża (najlepiej odpowiednich odmian) rosną zdrowo, są wytrzymałe na zimno i dają obfite plony!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak dbać o ogrodzenia panelowe? Producent radzi

Read Next

Oleje do blatów drewnianych, rodzaje i zalety ich wykorzystania

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments