Oświetlenie elektryczne po zmroku daje ludziom przede wszystkim komfort i poczucie bezpieczeństwa. Człowiek przyzwyczaił się już do tego, że może liczyć na sztuczne światło nie tylko w domu, ale również np. w przestrzeniach publicznych. Jak sprawić, by jego użytkowanie było wygodniejsze, a jednocześnie bardziej ekonomiczne? Warto postawić na czujniki ruchu F&F!
Czujniki ruchu – funkcjonalne i oszczędne
Współcześnie czujniki ruchu są niezwykle funkcjonalne i precyzyjne, dzięki czemu znajdują coraz szersze zastosowanie. Najczęściej używa się ich do sterowania systemami oświetlenia. Szczególnie dobrze sprawują się w częściach wspólnych nieruchomości wielorodzinnych (np. na korytarzach, klatkach schodowych, przy bramach wejściowych, w garażach i na parkingach). Wykrywacz ruchu świetnie sprawdzi się również w prywatnym ogrodzie, na ganku lub podjeździe.
Coraz częściej montuje się tego typu zaawansowane systemy również w domach lub mieszkaniach, np. jako część tzw. inteligentnego domu. Ich ogromnym atutem jest wygoda użytkowania – światło zapala się automatycznie, gdy jest potrzebne, a następnie samoczynnie gaśnie. Dlatego powroty do domu z ciężkimi zakupami lub bagażami nie muszą oznaczać konieczności poruszania się w ciemnościach, podobnie jak chęć udania się w nocy do kuchni czy łazienki. Ponadto czujniki ruchu sprzyjają oszczędzaniu energii, ponieważ sprawiają, że światło nie jest włączone bez potrzeby. To zaś oznacza spore oszczędności dla Twojego portfela.
Czujnik ruchu na podczerwień, mikrofalowy, a może laserowy – rodzaje czujników ruchu
Istnieją różne rodzaje czujników ruchu. W zależności od mechanizmu ich działania sprawdzają się w nieco innych sytuacjach. Na jakie rozwiązania możesz się zdecydować?
- Czujnik ruchu na podczerwień to najczęściej stosowane rozwiązanie. Tego typu sprzęt określa się również jako czujniki PIR (Passive Infra Red, pasywny czujnik na podczerwień). To mechanizm, który wykrywa ciepło znajdujące się w jego pobliżu. Światło zapali się więc w reakcji na każdego człowieka lub zwierzę pojawiając się w określonym obszarze.
- Czujnik mikrofalowy (radarowy) działa w oparciu o fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Stale je emitując, kontroluje, w jaki sposób odbijają się od otaczających obiektów. Jeśli wykryje różnice pomiędzy falą wysłaną a odebraną, włącza światło. Jest dokładniejszy, odporny na zmiany temperatury otoczenia i może być programowany w taki sposób, by zredukować ilość tzw. fałszywych alarmów. Dzięki swojej precyzji nazywany jest mikrofalowym czujnikiem obecności – wykryje nawet najdyskretniejszy ruch. Zdarza się jednak, że nie radzi sobie z wykrywaniem szybko poruszających się obiektów lub też wykrywa ruch przez cienkie ściany i inne przegrody. Poza tym zużywa więcej energii.
- Laserowy czujnik odległości Time of Flight (ToF) do wykrywania ruchu wykorzystuje wiązkę lasera. Mierzy on czas odbicia się światła od przeszkody. Gdy ulega on skróceniu, oznacza to ruch, a tym samym światło zostaje zapalone. Czujnik charakteryzuje się wąskim obszarem detekcji, co może być korzystne, np. w przypadku schodów umiejscowionych w ruchliwym otoczeniu.
Systemy F&F – dlaczego warto postawić na nasze czujniki ruchu i obecności?
Czujnik ruchu i obecności ma ułatwiać życie, a nie je utrudniać, Dlatego musi być odpowiednio czuły i funkcjonalny, a także właściwe dobrany do danego zastosowania. Czujniki ruchu F&F to nie tylko zaawansowane technologicznie, dopracowane produkty, ale również olbrzymia różnorodność. Dlatego bez trudu znajdziesz tu system, który zaspokoi Twoje potrzeby. Automatyka F&F przystosowana jest w montażu we wnętrzach i na zewnątrz, na ścianach i sufitach. Proponujemy rozwiązania łączące zaawansowane metody detekcji ruchu i obecności z wykrywaniem zmierzchu. Dzięki temu możesz korzystać z oświetlenia w najwygodniejszy dla siebie sposób! Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić: fif.com.pl.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.