Czy developer musi zapewnić mieszkańcom miejsca dla niepełnosprawnych?

Jak wskazują obecnie obowiązujące przepisy prawa, w trakcie zagospodarowywania działki budowlanej, trzeba urządzić miejsca parkingowe. Muszą one być dostosowane do przeznaczenia działki oraz sposobu jej zabudowy. Przepisy nie mówią o dokładnej minimalnej liczbie miejsc postojowych, jednak wskaźnik określają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które ustalają poszczególne gminy.

Miejsca parkingowe pod działkami budowlanymi – aktualnie obowiązujące przepisy prawa 

Wszelkie informacje odnośnie obowiązku wyznaczania miejsc parkingowych przy budynkach zostały zawarte w rozdziale trzecim rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakie powinny odpowiadać budynkom a także o ich usytuowaniu. Paragraf 18 wskazuje, iż w trakcie zagospodarowywania działki budowlanej, należy stworzyć (stosownie do przeznaczenia działki oraz sposobu zabudowy) miejsca postojowe dedykowane samochodom użytkowników stałych oraz tym przebywającym okresowo. Inwestor jest również zobowiązany do wyznaczenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Wskaźnik miejsc parkingowych – co to takiego?

Warto jednak wiedzieć o tym, iż powyżej wymienione rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nie mówi o dokładnej liczbie miejsc parkingowych, które muszą istnieć przy budowanych inwestycjach. Następny punkt tego dokumentu odsyła nas do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taki plan uchwala w sposób indywidualny rada gminy bądź rada miasta. W planie tym są w sposób dokładny określone, jaki procent powierzchni przeznaczonej na inwestycję musi być parkingiem. Taka sytuacja odnosi się obiektów handlowych. W przypadku inwestycji mieszkalnych, dokument mówi ile miejsc parkingowych musi przypadać na jedno mieszkanie.

Ustalanie wskaźnika miejsc parkingowych to indywidualna prerogatywa każdej gminy. Wskaźniki te mogą różnić się nawet pomiędzy poszczególnymi osiedlami na terenie jednego miasta. Z reguły przyjmuje się, że musi to być minimum 120 miejsc postojowych na każde 100 mieszkań. Z kolei w przypadku, gdy nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, liczba i sposób tworzenia miejsc postojowych musi być dostosowany do wymagań, które zostały ustalone w decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Aby otrzymać pozwolenie na budowę, deweloper w projekcie budowlanym musi uwzględnić liczbę a także zlokalizowanie miejsc parkingowych w zgodzie z obowiązującymi wytycznymi, które określono w decyzji o warunkach zabudowy.

Dlaczego deweloperzy niechętnie budują miejsca parkingowe?

Tworzenie miejsc parkingowych jest dla deweloperów dodatkowym wydatkiem – są to dla nich straty finansowe. Z reguły koszt ich wybudowania nigdy się im nie zwraca. Z tego względu nie można się dziwić, że znakomita większość spośród działających w naszym kraju deweloperów tworzy wyłącznie tyle miejsc parkingowych, ile musi na mocy ustawy oraz planów zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowym utrudnieniem dla deweloperów są również nowe wymiary miejsc parkingowych. Niektórzy deweloperzy stawiają również często większą liczbę miejsc dla niepełnosprawnych, aby pozostali mieszkańcy byli zmuszeni zakupić bądź wynająć płatne miejsca parkingowe.

Nowe szerokości miejsc parkingowych

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe szerokości miejsc parkingowych. Wszystkie nowo wybudowane bądź zmodernizowane miejsca parkingowe muszą być o 20 centymetrów szersze niż do tej pory. Długość miejsca parkingowego musi wynosić 5 metrów, zaś szerokość 2,5 metra. W przypadku miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, szerokość powinna wynosić minimum 3,6 metra. W rozporządzeniu ministra infrastruktury zawarto również informację o zwiększeniu z 4 do 10 maksymalnej liczby miejsc postojowych, które są zlokalizowane w odległości co najmniej 7 metrów od zabudowań.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Możliwość handlu oscypkami w Zakopanem słono kosztuje

Read Next

Jak zarobić więcej na mieszkaniu, czyli wynajem na pokoje

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hubert
3 lat temu

Witam. Pól rok temu razem z żoną kupiliśmy mieszkanie. Posiadamy dwa samochody. Niestety, deweloper zapewnił bardzo małą liczbę miejsc parkingowych. Walczymy cały czas o wybudowanie nowych miejsc, chociaż nie jest to łatwe.

Honorata
3 lat temu

Deweloperzy bardzo niechętnie tworzą nowe miejsca parkingowe dla mieszkańców. Być może jakieś nowe regulacje prawne spowodowałyby, że zaczęliby oni inwestować w nie o wiele więcej. Miejmy nadzieję, że tak będzie.

Jurek
3 lat temu

Witam. Liczba aut w naszym kraju rośnie lawinowo z roku na rok. Z tego powodu ilość miejsc parkingowych, która obecnie jest do dyspozycji mieszkańców, jest stanowczo zbyt niska. Deweloperzy powinni być przymuszeni do tworzenia dodatkowych miejsc parkingowych.