Każde miejsce przygotowywane pod budowę nieruchomości to w pierwszej kolejności wykopy, czy inaczej mówiąc – roboty ziemne. Bez podstawowych czynności mających na celu odpowiednie sprawdzenie i wzmocnienie terenu nie ma mowy o prawidłowym przebiegu budowy.
Jakie są rodzaje robót ziemnych?
Generalnie roboty ziemne to wszystkie czynności związane z wyciąganiem gruntu naturalnego na powierzchnię. Roboty ziemne dzielimy na:
- wykopy,
- nasypy kontrolowane,
- nasypy niekontrolowane.
Wykopy mogą być tworzone jako elementy potrzebne do budowy lub jako stały element krajobrazu, który w późniejszym czasie będzie odpowiednio wykończony. Stopień ich trudności zależy od rodzaju gruntu, w którym mają być przeprowadzone – od jego gęstości, od ukształtowania terenu oraz od wielu czynników atmosferycznych, które bezpośrednio przekładają się na szybkość i skuteczność pracy maszyn i ludzi.
Drugim wymienionym rodzajem robót ziemnych realizowanym przez slktransport są nasypy, których wersja kontrolowana oznacza na przykład przygotowywania powierzchni pod drogi. Tego rodzaju prace oznaczają utworzenie specjalnie zagęszczanych warstw, których wytrzymałość jest podstawą późniejszej wytrzymałości drogi. Nasypy niekontrolowane to inaczej zwały lub pryzmy.
Maszyny potrzebne przy robotach ziemnych
Niestety człowiek nie jest na tyle szybki, wytrzymały i silny, aby prace ziemne wykonywać gołymi rękami. Oczywiście przy pomocy szpadla można wykonać drobne wykopy, ale dopiero maszyny umożliwiają prace na większą skalę. Na rynku istnieje ogromna ilość możliwości i typów maszyn, które w potocznym nazewnictwie określane są jako koparki. Każda maszyna, która zostaje wykorzystana na konkretnym placu budowy musi zostać dobrana pod względem rodzaju nawierzchni i tego, kto będzie ją obsługiwał. Zarówno moc maszyny, jak i jej podzespoły uzależnione są od tego, do jakich dokładnie czynności będzie ona wykorzystana na placu budowy.
Tego rodzaju maszyny wynajmowane są razem z firmami, która decydują się podjąć określonego zlecenia, jednakże istnieją sytuacje, w których potrzebne jest wypożyczenie dodatkowych sprzętów. Ważna w tej sytuacji jest odpowiednia kontrola osoby odpowiedzialnej za całokształt wykonywanego zlecenia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.