Czy warto samodzielnie położyć tynk dekoracyjny?

Kładzenie tynku to czynność, którą często pozostawiamy do wykonania fachowcom. Jednak w przypadku tynków dekoracyjnych, takich jak tynk Trawertyn, nie musimy dzwonić do specjalisty. Bez większego problemu możemy położyć tynk samodzielnie. Czy to dobry pomysł? Jakie ma plusy i minusy? Zapraszamy do lektury!

Plusy i minusy samodzielnego tynkowania

Tynki dekoracyjne są ciekawą alternatywą dla tapet, a szeroki wybór kolorów oraz faktur pozwala stworzyć nowoczesne i modne aranżacje. Najpopularniejsze są tynki strukturalne (zalicza się do nich m.in. tynk Trawertyn Luxmal), które umożliwiają zrobienie dowolnych wzorów oraz faktur za pomocą packi, pędzla, szczotki czy nawet twardej gąbki.

Efektowna aranżacja to nie jedyna zaleta tynku dekoracyjnego. To, co wyróżnia ten rodzaj warstwy ozdobnej, to prosta aplikacja, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zakup tynku Trawertyn pozwoli Ci zaoszczędzić od 15 zł netto/m² – od tej ceny zaczynają się stawki tynkarzy.

Jakie są minusy samodzielnego tynkowania? Tutaj jedynie można wymienić… czas, który musisz poświęcić na wykonanie tego zadania. Tynk trochę schnie, dlatego też należy wygospodarować cały wolny dzień, by móc go odpowiednio nałożyć.

Jak nakładać tynk dekoracyjny? Sprawdź naszą instrukcję

Tynk Trawertyn to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dekoracyjnych. Nic w tym dziwnego, imituje on naturalny kamień, efektownie prezentuje się na ścianach, a w dodatku możesz nim cieszyć się przez lata. Co więcej, jego aplikacja jest niezwykle prosta. Poniżej krótka instrukcja, z której dowiesz się, jak samodzielnie nałożyć tynk Trawertyn.

1. Zacznij od przygotowania powierzchni

Przed rozpoczęciem nakładania tynku Trawertyn musisz usunąć ze ścian resztki farb, lakierów oraz plamy. Ściana powinna też być równa i wolna od spękań, w przypadku słabo wiążącego podłoża, warto dodatkowo je zagruntować. Warstwa właściwa musi być sucha, w innym wypadku tynk nie zwiąże się mocno z podłożem i nie uzyskasz efektu oraz trwałości, na jakich Ci zależy.

2. Teraz zrób tynk

Gdy już będziesz miał przygotowaną ścianę, możesz zabrać się za zrobienie tynku. Tynk powinno się rozrabiać czystą wodą – powinno użyć się jej od 0,25 l do 0,39 na każdy kilogram suchego tynku. Wsyp go do wody, a następnie wymieszaj wolnoobrotową mieszarką. Rozrobiony w ten sposób tynk należy odstawić na co najmniej 2 godziny, a jeśli jest taka możliwość to nawet na 24 godziny.

Gdy zalecany czas upłynie wymieszaj ponownie tynk. Sprawdź, czy mieszanka ma odpowiednią konsystencję. Jeśli będzie za gęsta, rozrzedź ją wodą. W odwrotnym przypadku dodaj odrobinę suchego tynku.

3. Etap trzeci – nałóż tynk

Tynk Trawertyn należy nakładać pasami, które powinny mieć ok. 50 cm, łącząc je ze sobą na mokro, a następnie delikatnie je wygładzając. Użyj do tego najpierw pacy do nakładania, a następnie pacy stożkowej, dzięki której usuniesz wszelkie nierówności.

Po upływie około 20 minut możesz rozpocząć wydrapywanie faktur w tynku (na przykład szpachelką japońską), a po 12 godzinach, gdy tynk Trawertyn przeschnie, powinieneś go delikatnie przeszlifować, odkurzyć i zaimpregnować Przecierką TG.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak postawić konstrukcję stalową?

Read Next

Osuszacz powietrza – Kupić czy wynająć?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments