Czy warto wykonać audyt energetyczny?

Koszty energii cieplnej i elektrycznej stale rosną, tendencja ta będzie narastać nie tylko ze względu na koszt wytworzenia, ale ze względu na wiele dodatkowych czynników pośrednich decydujących o końcowych kosztach ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W Polsce istnieją dopłaty dla inwestycji i działań, których celem jest poprawienie jakości środowiska, a także obniżenie kosztów ogrzewania domów jednorodzinnych. Są programy regionalne i przewodni ogólnopolski program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można starać sięo częściowy zwrot poniesionych kosztów termomodernizacji budynku. Zwrot poniesionych kosztów może być na poziomie 30% (max. 20 tys. zł) lub 60% (max. 32 tys. zł) w zależności od grupy dochodowej beneficjentów. Dodatkowo do tej maksymalnej kwoty można uzyskać jeszcze 5 tys. zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej.

Ogrzewanie budynków jest jednym z głównych czynników, który emituje do środowiska bardzo dużo pyłów i zanieczyszczeń. Dlatego głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń tych najbardziej szkodliwych na zdrowie człowieka pyłów PM 2,5 oraz PM 10. Podstawą wszelkich działańtermomodernizacyjnych w programie Czyste Powietrze jest wymiana starego kotła lub pieca tzw. kopciucha niespełniającego minimalnych wymagań dla tego typu urządzeń. Natomiast w pierwszej kolejności powinno się wykonać termomodernizację budynku, która pozwala zaoszczędzić bardzo dużo energii. Nawet najcudowniejsze urządzenie na świecie nie obniży naszych rachunków jeżeli nasz budynek będzie energetycznie wyglądał jak przysłowiowy ser szwajcarski.

Przed przystąpieniem do termomodernizacji warto wykonać audyt energetyczny budynku, aby oszacować koszty całego przedsięwzięcia i wybrać ostatecznie wariant dla nas optymalny pod kątem oszczędności energii, poniesionych kosztów oraz prostego czasu zwrotu poniesionych wydatków, jednym słowem czy jest to opłacalne i kiedy to się zwróci.

Do czego jest potrzebny audyt energetyczny?

Audyt energetyczny polega na ocenie energetycznej stanu aktualnego budynku z jego najsłabszymi punktami, a z drugiej strony na przedstawieniu propozycji poprawy tych mankamentów i wskazaniu typu i minimalnych grubości izolacji termicznej, którą zastosujemy podczas termomodernizacji. W audycie energetycznym budynku oprócz oceny stanu technicznego budynku są również średnie koszty ogrzewania, sprawność instalacji grzewczej i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przedstawia się również plan działania inwestycji i konkretnych prac do wykonania, których celem jest podniesienie wydajności energetycznej budynku. Są też ujęte wszystkie przybliżone koszty wybranego wariantu termomodernizacyjnego. Dzięki audytowi energetycznemu właściciel budynku wie, gdzie są największe straty ciepła oraz jak można w krótkim czasie i najniższymi kosztami poprawić wydajność cieplną swojego budynku. Dobrze przygotowany audyt energetyczny jest dokumentem, który przynosi korzyści i wspomaga proces wnioskowania o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze czy też w innych instytucjach wspierających finansowo takie inwestycje. Koszt audytu to około 1-2% w porównaniu do kosztów całej inwestycji, więc wato zlecić wykonanie audytu energetycznego, aby wyeliminować niepotrzebne kosztowne prace nieprzynoszące dużych oszczędności energetycznych, a tym samym oszczędności finansowych.

Gdzie szukać wsparcia?

Firma CEB.COM.PL wykona szybko i sprawnie ocenę stanu każdego budynku i przygotuje z aprobatą właściciela plan zmian termomodernizacyjnych, które przyniosą inwestorowi korzyści finansowe i komfortu termicznego.

W województwie małopolskim a w szczególności w Krakowie gdzie Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił dnia 28 września 2020 roku program ochrony powietrza, który to spowoduje, że od początku 2021 roku nie będzie możliwe uzyskanie dofinansowania ze środków publicznych na kotły opalanych węglem w tym również kotłów 5 klasy retortowych na ekogroszek. Uchwała ta jako pierwsza w Polsce komplikuje i zawęża inwestorom z Małopolski wybór źródła ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dlatego wykonie audytu energetycznego w tak rygorystycznych wytycznych jest jeszcze bardziej wskazane po to, aby nie popełnić błędów inwestycyjnych, które w dłuższej perspektywie mogą być mniej opłacalne.

Na ceb.com.pl/audyt-energetyczny-swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-krakow można dowiedzieć się więcej na temat programów, dzięki którym będzie nam łatwiej podjąć decyzję o wyborze wsparcia finansowego czy to z puli pieniędzy miasta Kraków, czy też z puli pieniędzy programu Czystego Powietrze, a wszystko to by zaoszczędzić energię, a jednocześnie przyniesie korzyści środowisku naturalnemu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak długo działa sprężarka śrubowa?

Read Next

Ursus C-360 – ciągnik z charakterem

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments