Często wydaje nam się, że koszty ogrzewania, które ponosimy, są zbyt duże i nieproporcjonalne do tego, jak duży jest nasz dom. W takich sytuacjach może okazać się, że budynek potrzebuje dodatkowego ocieplenia lub termomodernizacji. Aby jednak być tego pewnym i poznać dokładnie problem, warto zdecydować się właśnie na badanie termowizyjne. To ono podpowie nam, co dzieje się z ciepłem w naszym budynku.
Badania termowizyjne mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku domów, które nie są już nowe, podobnie będzie jednak w tych dopiero remontowanych czy w końcu raptem wybudowanych. Zwłaszcza w przypadku tych ostaniach, wiele osób stawia obecnie na domy energooszczędne. Aby takie były, kluczowe jest to, aby optymalnie wykorzystywały one energię cieplną, co będzie przekładało się na niskie rachunki przez naprawdę wiele lat. Aby taki dom powstał, często decydujemy się na odpowiednie projekty, instalacje czy materiały wyższej jakości. Często jednak nawet w takich przypadkach możemy trafić m.in. na mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie ciepło będzie uciekać z naszego budynku.
Jeżeli więc nie upewnimy się, że wszystko zostało odpowiednio wykonana – często właśnie na tym etapie pojawia się najwięcej problemów – może okazać się, że pomimo poniesionych kosztów, koszty ogrzewania cały czas będą po prostu zbyt wysokie.
Jak wykonuje się badania termowizyjne?
Badania termowizyjne wykonywane są za pomocą kamery termowizyjny. Kamera ta rejestruje ciepło, które emitowane jest przez cały budynek. Wszystko to dzieje się dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Na nagraniach widzimy jednak nie tylko ciepło emitowane, ale również miejsca, w których ciepło przenika przez przegrody – to właśnie te miejsca, które będą dla nas prawdopodobnie problematyczne.
Efektem badania za pomocą kamery termowizyjnej jest termogram. Jest on albo wydrukowany, albo zapisany w postaci cyfrowej. Termogram przedstawia mapę rozkładu temperatur naszego budynku. Obraz lub wydruk mogą być albo kolorowe, albo monochromatyczne, w zależności od użytego wcześniej sprzętu.
Test szczelności budynków – kliknij i dowiedz się o nim więcej!
Same badania mogą być wykonywane zarówno wewnątrz, jak i również na zewnątrz budynku, lecz warto zdecydować się również na rozwiązanie kompleksowe, gdzie zdjęcia zostaną wykonane tu i tu. Pamiętajmy jednak, że będą się one znacznie różnić. W przypadku zdjęć zewnętrznych na zdjęciach, gdy zobaczymy kolor czerwony lub pomarańczowy, będzie oznaczało tu uciekanie w tym właśnie miejscu energii cieplnej. Inaczej będzie wewnątrz budynku – tam powinniśmy wypatrywać kolorów ciemnych, granatowych – będą to miejsca wychłodzone, czyli znów takie, w których pojawiają się ucieczki energii cieplnej.
Kiedy powinniśmy wykonywać badania termowizyjne?
Samo badanie termowizyjne może trwać do kilku godzin. Z racji tego, że poszukujemy ubytków cieplnych, badanie termowizyjne może być wykonywane tylko w okresie grzewczym. Oczywistym jest również to, że im większa będzie różnica temperatur między temperaturą w domu a na zewnątrz, tym dokładniej uda nam się dostrzec ubytki ciepła w naszym domu. Zaleca się, aby różnica ta wynosiła zawsze przynajmniej 15 stopni Celsjusza.
Same badania mogą być wykonywane zarówno w nocy, jak i w dzień, często jednak lepiej sprawdzą się te nocne – często nie możemy zaplanować pogody na czas badania, a zalecane jest, aby dzień, w którym obywa się badanie termowizyjne, nie był zbyt słoneczny – noc jest więc zawsze pewnym rozwiązaniem.
Kto może wykonać dla nas badania termowizyjne?
Jedną z firm, która może wykonać dla nas badania termowizyjne, jest firma Termocent. Posiada ona nie tylko znakomity sprzęt, który gwarantuje otrzymanie naprawdę miarodajnych wyników, pomocnych podczas procesu ocieplania czy termomodernizacji, jeżeli faktycznie byłyby one konieczne. Dodatkowo, Termocent zatrudnia jedynie specjalistów z dużym doświadczeniem, dzięki czemu również możemy być pewni, że całe badanie zostanie odpowiednio przeprowadzone, a m.in. mostki ciepła nie zostaną pominięte. Tylko takie dokładne badania mogą dać nam pewność, że odpowiednio zadbaliśmy o energooszczędność naszego domu.
Kiedy powinniśmy zdecydować się na badanie termowizyjne?
Na badanie termowizyjne może zdecydować się każdy. Jeżeli uważamy, że nasze rachunki za ogrzewanie są zbyt duże, może okazać się, że badanie termowizyjne wskazane nam miejsca, które wymagają naszej szczególnej uwagi, a zajęcie się nimi sprawi, że rachunki spadną.
Na badania decydują się również osoby, które wybudowały dom lub kupują dom w stanie deweloperskim. Wtedy są one w stanie zdawać sobie sprawę z tego, czy dom – jeżeli miał taki być – faktycznie jest energooszczędny i czy przy budowie nie popełniono żadnych błędów. W końcu to będzie moment, w którym można je jeszcze korygować w stosunkowo najprostszy sposób.
Ostatnią grupą są osoby, kupujące domy na rynku wtórnym – jeżeli chcą one mieć pewność, że kupują dom, który będzie generował im stosunkowo małe koszty, koniecznie powinni sprawdzić dany budynek przez zakupem właśnie za pomocą badania termowizyjnego.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.