Rozwiązań pokrycia dachowe jest kilka. Mamy do wyboru dachówki cementowe bądź ceramiczne, a także blachodachówki. Jednak bez względu na wybór pokrycia, powinniśmy skorzystać z usług dobrego fachowca. Podczas dobierania pokrycia dachowego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego kolorystykę. Wiele osób nazywa dach piątą elewacją, dlatego warto, aby pasował on do całości domu i nie odbiegał kolorystycznie od jego ścian.
Pokrycie dachowe – jaki materiał?
Dachówki cementowe są produkowane z cementu, kruszywa w postaci piasku kwarcowego, oraz barwnika nadającego kolor. Oczywiście musimy też dodać wodę. W przypadku dachówek ceramicznych mamy do czynienia z wypalaniem ich z gliny. Blachodachówki są wykonywane z arkuszy blachy profilowanej z rdzeniem stalowym lub aluminiowym wykończonym powłoką albo posypką. Posypka ta jest pokryta specjalną żywicą, dzięki której blachodachówce jest nadawany blask. W przypadku zastosowania jej na pokryciu blaszanym dodatkowo tłumi ona odgłos padającego deszczu.
Trwałość dachówki, a blachodachówki
Dachówki ceramiczne to dość trwałe pokrycie dachowe. Są one odporne na mróz, wahania temperatury czy silne nasłonecznienie. Na dachu mogą wytrzymać nawet 100 lat, a większość producentów udziela na nie 50 lat gwarancji. Dachówki cementowe wytrzymują za to, od około 70 do 100 lat. Ich trwałość oraz odporność na różne przeciwności jest zależna, od tego, w jakich proporcjach została użyta woda oraz cement. Tak samo, jak w przypadku dachówek ceramicznych nie są one podatne na zarysowania, zmiany temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Producenci przeważnie udzielają na nie około 30 lat gwarancji. Blachodachówki w przeciwieństwie do dachówek są znacznie mniej wytrzymałe. Ich żywotność wynosi około 40-50 lat. Zależy ona od rodzaju powłoki zewnętrznej czy grubości stali. Zazwyczaj otrzymamy na nie około 15 lat gwarancji.
Kolorystyka
Dachówki ceramiczne wyprodukowane naturalnie, bez użycia żadnych barwników będą miały mocno czerwony, szarawy lub żółtawy kolor. Jest on zależny od rodzaju gliny zastosowanej podczas produkcji. Poprzez dodanie barwionej glinki jeszcze przed wypalaniem możemy zmienić ich kolor. W efekcie możemy osiągnąć brąz, antracyt albo cieniowaną kolorystkę. Używając glazury, możemy pogłębić jej naturalny kolor, albo nadać inny. Jeszcze do niedawna dachówki cementowe dostępne były tylko w szarym kolorze. Teraz możemy wybierać pośród barwy ceglastej, grafitowej czy brązowej. Ich powierzchnia może być matowa lub błyszcząca. Są one dostępne w kilku podstawowych kolorach: kasztanowym, czerwonym, szarym lub czarnym. Każdy inny kolor będzie wiązał się z dodatkową opłatą.
Cena pokryć dachowych
Ceny blachodachówki są różne, zależą od tego, czy materiał jest powlekany, a więc tańszy czy z posypką. Koszt waha się od 30 do 80 zł za m² brutto. Dachówki ceramiczne są droższe niż cementowe. Najniższe ceny zaczynają się już od 40 zł/m² jednak te najwyższe są nawet trzy razy większe. Wszystko jest zależne od producenta czy modelu, a także sposobu wykończenia. W przypadku cementowych cena waha się od 30 do 70 zł/m². Musimy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do blachodachówek w tym przypadku musimy dokupić specjalistyczne elementy takie jak gąsiory czy dachówki okapowe.
Zarówno blachodachówki, jak i dachówki świetnie nadają się do pokrycia dachu. Wybór konkretnego typu zależy od warunków atmosferycznych panujących w naszej okolicy czy rodzaju i kształtu naszego dachu. Przed ostateczną decyzją powinniśmy ją przedyskutować przedstawicielami profesjonalnych firm oferujących takie materiały budowlane.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zarówno jeden jak i drugi rodzaj pokrycia dachowego ma swoje plusy i minusy. Jednak w budynkach jednorodzinnych bardziej popularna jest dachówka