Daszki z plexi czy wiatrołap murowany – co będzie lepsze?

W trakcie budowy domu lub remontu wejścia do budynku niejednokrotnie stajemy przed problemem, jakie rozwiązania zastosować, jeśli chodzi o zabudowę przed wejściem głównym. Jak się intuicyjnie spodziewać możemy, drzwi z najlepszym nawet termoizolacyjnym wypełnieniem nie wystarczą, zwłaszcza w naszym zmiennym klimacie, gdzie wilgotność w wielu rejonach Polski nie odbiega od słynnej wilgotności powietrza na Wyspach Brytyjskich. Musimy więc zastosować swego rodzaju barierę, która choć w minimalnym stopniu ochroni użytkowników budynku, a to od porywów wiatru, a to od opadów atmosferycznych. Dobudowywanie swoistego przedsionka, wiatrołapu z cegieł lub pustaków, wiąże się z niemałymi kosztami i zabiegami natury prawnej. Z jednej strony musimy uzyskać w urzędzie gminnym zezwolenie na budowę – stawiając taki mini przedpokój, wychodzimy przecież poza obrys budynku. Z drugiej strony, gdy doliczymy do tego ceny materiałów, a także i koszt tynkowania oraz pokrycie daszku folią izolacyjną lub papą, możemy się liczyć ze sporymi wydatkami.

Poliwęglany – z pomocą w budownictwie

Optymalnym rozwiązaniem jawi się w tejże sytuacji zastosowanie materiałów sztucznych, wspartych najczęściej na metalowym lub aluminiowym stelażu. Nie musimy się martwić o jakość, bowiem sam materiał, jak i mocowanie muszą być wykonane, zgodnie z normami unijnymi i krajowymi. Poliwęglany zastosowane w produkcji płaskich lub wygiętych płyt, będą nam służyć jako: świetliki dachowe (gdzie nie ma potrzeby wstawiania okna), zadaszenie nad drzwiami wejściowymi, jako daszki z plexi nad balkonami lub przeszklenia nad tarasami ogrodowymi.

Daszki z plexi nad drzwi lub balkony możemy zastosować wszędzie tam, gdzie nie tylko ze względu – jak wspomnieliśmy powyżej – koszty, lecz również z powodów konstrukcyjnych, budynek nie udźwignie nadbudowy ceglanej lub wylewki betonowej. Poliwęglany są materiałem względnie lekkim, jest to więc materiał wysoce funkcjonalny. Inną jego cechą (a właściwie szkła akrylowego) jest wysoka przejrzystość materiału, jeśli tylko barwniki nie zostaną dodane w procesie produkcji. Stąd, spotykamy popularną „plexi” przy zabudowie reklam i napisów podświetlanych, przy zabudowach balkonów lub tarasów „zimowych”, w produkcji kiosków i stanowisk firmowych z przeznaczeniem na targi wystawiennicze.

Daszki z plexi. Czy są trwałe i funkcjonalne?

Poliwęglany i polimery są materiałem odpornym na działanie warunków atmosferycznych, wyjątkowo trwałym i dość łatwym w formowaniu na etapie obróbki produkcyjnej, stąd wysoka ich plastyczność. Płyta plexi jest odporna na oddziaływanie promieni UV (nie żółknie na słońcu, w odróżnieniu od innych tworzyw sztucznych), nie pęka w temperaturach wysokich i niskich, a nad szkłem tradycyjnym ma tę przewagę, że jest bardziej wytrzymała i nie tak niebezpieczna dla użytkownika w momencie naruszenia powierzchni (złamania, zbicia się). A ich użyteczność polega między innymi na tym, iż ich powierzchnia zastosowana w budowie balkonowego przeszklenia lub daszku jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Co ciekawe, daszki z plexi niewielkich rozmiarów, mają ten dodatkowy wyróżnik, że przy naprawdę niewielkim nakładzie sił i środków są całkowicie demontowane, a to dzięki lekkiej i nieskomplikowanej konstrukcji.

Artykuł powstał przy wsparciu ekspertów firmy Plexikord – https://plexikord.pl/ – dystrybutora tworzyw sztucznych dla przemysłu, budownictwa i reklamy, zajmującego się również usługami związanymi z ich obróbką.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Skrzydlaci goście ogrodów

Read Next

Drewniany dom ogrodowy – etapy budowy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments