Dekoracje okienne w stylu japońskim, czyli zasłony panelowe?

Kraje azjatyckie, a w szczególności Japonia i Chiny pozostają do dziś mocno tajemniczymi lokalizacjami. Z jednej strony w dobie Internetu i globalizacji łatwo jest podejrzeć życie w tych miejscach, lecz z drugiej strony odmienność kulturowa tworzy właśnie wokół ich kultur swoistą aurę tajemniczości i elitarności. Podobnie są kojarzone wnętrza stworzone z udziałem azjatyckich trendów, japońskie dekoracje okienne czy bardziej konkretnie, coraz popularniejsze zasłony panelowe

Wnętrza w stylu japońskim, tradycja a nowoczesność

Pomińmy w naszym artykule różne style i odmiany, lecz myśląc o japońskim domu, widzimy zwykle oczami wyobraźni dwa odmienne obrazy. Jednym z nich jest wiejski domek, niemalże chatynka, zbudowana z bambusa i papieru ryżowego. Domostwo to koniecznie musi być posadowione nieopodal poletka ryżowego, a jego wyposażenie  mają stanowić proste meble i nieliczne dekoracje. Cechą charakterystyczną takich wiejskich budynków były lekkie przesuwane drzwi i parawany, które w pewnym stopniu są też inspiracją do stworzenia coraz modniejszych dekoracyjnych paneli japońskich, czyli klimatycznych zasłon okiennych.

Drugim popularnym skojarzeniem są także olbrzymie miasta pełne wieżowców. Znajdujące się w tych metropoliach mieszkania w większości są niewielkie, z racji wysokich cen, tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na kilkupokojowe lokale lub dom. Wpływa to w równym stopniu na zredukowaną ilość wyposażenia, dominuje minimalizm, oraz na zamiłowanie do wysokiej jakości wyrobów, na oknach również nierzadko pojawiają się dekoracyjne panele japońskie, czyli zasłony elektryczne lub manualne. Poniższe zdjęcie przedstawia przykładowy model.

Czym charakteryzują się zasłony zwane japońskimi panelami?

Orientalne dekoracje okienne, zwane też panelami japońskimi są ozdobą charakterystyczną nie tylko dla Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz i dla Chin czy Korei. Jednak to właśnie Japończycy rozpropagowali te zasłony, stąd i od ich kraju wzięły one swoją nazwę. Dekoracje te są zarówno piękne, jak i ciekawe od strony konstrukcyjnej. Otóż japońskie zasłony panelowe stworzone są z szerokich pasem materiału, które następnie montowane są do kilkutorowych szyn. Rozwiązanie to pozwala na zsunięcie poszczególnych elementów razem, jeden za drugim, co umożliwia nie tylko całkowite odsłonięcie okna, lecz i równocześnie zlikwidowanie bariery oddzielającej salon od kuchni. Jest to właśnie drugie i zarazem najbardziej typowe zastosowanie paneli japońskich, bywają one coraz chętnie stosowane w celu skrycia za dekoracyjnym przepierzeniem części technicznej, czyli aneksu kuchennego w pokoju dziennym. Decydując się na takie nowoczesne rozwiązanie, powinniśmy jednak pamiętać, że przy tym konkretnym rodzaju dekoracyjnej przesłony jakość i dopasowanie do pomieszczenia ma kluczowe znaczenie, należałoby więc zdecydować się na panele japońskie na wymiar. Wynika to z samej konstrukcji. Stosowane w panelach szyny mają określoną liczbę prowadnic, a więc chcąc podzielić pomieszczenie musimy uszyć na wymiar japońskie zasłony panelowe. Tylko wtedy będą miały one odpowiednią długość do całkowitego przedzielenia pomieszczenia, a z drugiej strony będzie wtedy możliwe zsunięcie ich w jednym miejscu.

Dodajmy jeszcze, że japońskie panele występują zarówno w wersji manualnej, czyli takiej, którą przesuwamy samodzielnie, jak i automatycznej z napędem elektrycznym. Nie trzeba tutaj chyba zaznaczać specjalnie, że w kraju pochodzenia elektryczne panele japońskie (np. takie) cieszą się szczególnie dużą popularnością. Wynika to równych częściach z ich walorów zdobniczych, jako nietuzinkowych orientalnych dekoracji okiennych, bezsprzecznej funkcjonalności, jak i zamiłowania Japończyków do wszelkiego rodzaju, zwłaszcza wygodnych, nowinek technologicznych, również w dziedzinie automatyki okiennej. Można więc powiedzieć, że elektryczne zasłony panelowe łączą dawną Japonia z współczesnością.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Nowoczesna hurtownia materiałów budowlanych

Read Next

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agenta nieruchomości?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments