Dlaczego BHP jest tak ważne w budownictwie?

Zdrowie i bezpieczeństwo są aspektami, które dotyczą wszystkich dziedzin przemysłu, ale mają szczególne znaczenie w branży budowlanej. W takich miejscach dochodzi do śmiertelnych wypadów aż 4 razy częściej, a pracownicy notorycznie narażeni są na urazy czy obecność toksycznych materiałów. Audytor BHP wraz z kierownictwem muszą więc dbać o to, by zapewniać najlepsze warunki na placach budowy.

Miejsce pracy o wysokim stopniu ryzyka

Niezależnie od realizowanego projektu – budowy budynku, rozbiórki, remontu, czy też robót drogowych – ryzyko na placach budowy jest znacznie wyższe niż w wielu innych miejscach pracy. Chociaż żadne stanowisko nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa, istnieje oczywista i zasadnicza różnica między zagrożeniami występującymi w miejscu pracy pracownika budowlanego, w porównaniu z miejscem pracy pracownika finansowego lub sprzedawcy detalicznego.

Uważa się, że na placach budowy prowadzonych przez większe firmy panuje mniejsze ryzyko, niż na tych zarządzanych przez kilka osób. Mogą one pozwolić sobie na inwestowanie w bardziej rygorystyczne środki i praktyki w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Często załodze budowlanej towarzyszy też  wewnętrzny audytor BHP, do którego pracownicy mogą zwrócić w razie jakichkolwiek wątpliwości. Opracowuje on też skuteczny plan bezpieczeństwa, który jest dostosowany do konkretnych potrzeb i projektów.

Audytor BHP to zawód, który wprowadza rzeczywiste zmiany w firmach i może w faktyczny sposób wpływać na bezpieczeństwo pracowników. Osoby, które są zainteresowane kursem z tego zakresu, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/kurs-dla-audytorow-wiodacych-rozszerzenie-o-norme-iso-450012018-rejestrowany-w-cqi-irca/.

Czynniki ryzyka

Obszary ryzyka na miejscu budowy są liczne niezależnie od tego, czy jak duży i skomplikowany jest to projekt. Do najbardziej istotnych czynników, które stwarzają zagrożenie, zalicza się:

  • pracę na wysokościach,
  • obsługę ciężkiego sprzętu,
  • zaklinowanie się,
  • wdychanie pyłu i toksycznych oparów,
  • urazy związane z używaniem maszyn.

Read Previous

Budujemy chatę w góralskim stylu – poznaj zalety technologii szkieletowej

Read Next

Rodzaje zabezpieczeń wykopów, skarp i zboczy – które wykonuje się w pracach geotechnicznych?

One Comment

  • Jakie ceny kursów oraz ile trwają ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *