Dom pasywny – co to takiego?

W ostatnich latach coraz częściej możemy spotkać na wielu stronach budowlanych pojęcie domu pasywnego. Czym jest dom pasywny? Jakie są cechy budynku tego typu? Czy warto inwestować w tego rodzaju budynek i na ile polski rynek oferuje takie możliwości. Stosunkowo nowe pojęcie nasuwa wiele pytań.

Oszczędność i ergonomia

Idea domów pasywnych jest bardzo świeża w budownictwie. Pierwszy budynek tego rodzaju powstał w 1990 roku w Darmstadt w Niemczech, zaś pierwszy dom tego typu w Polsce powstał dopiero w 2007 roku. Było to dość późno co świadczy o niskiej świadomości społeczeństwa w temacie ekologii, ale też sytuacja nie zmuszała nas do poszukiwań innych niż tradycyjne rozwiązań.

Trochę teorii. Domy pasywne pozwalają na maksymalne wykorzystanie naturalnych źródeł światła i ciepła, by jak najbardziej ograniczyć zużycie tradycyjnych źródeł energii jak prąd, gaz czy węgiel. Aby uzyskać pożądaną efektywność, należy uwzględnić w konstrukcji domu kilka elementów. Należą do nich pasywne zyski solarne, izolacyjność przegród budowlanych czy wentylacja nawiewno – wywiewna.

Pasywne zyski solarne polegają na zastosowaniu takiej konstrukcji pomieszczeń, by uzyskać jak największą ilość ciepła, pozyskaną ze światła słonecznego do ogrzania pomieszczeń. W pierwszej kolejności stosuje się znacznie większe niż przeciętnie powierzchnie przeszkleń. A wszystkie pomieszczenia użytkowe, umieszcza się od strony południowej, gdzie jest najwięcej światła słonecznego w ciągu doby.

Izolacyjność przegród budowlanych, polega na zastosowaniu grubej warstwy izolacyjnej, nawet trzy razy grubszej niż standardowa. Ważnym czynnikiem są również okna i drzwi pasywne, które charakteryzują się m in zastosowaniem przegrody termicznej w skrzydle, co daje nam uzyskanie maksymalnej oszczędności energii.

Specjalny rodzaj wentylacji stosowany w budynkach pasywnych, odróżnia się od standardowej tym, że zmniejsza straty ciepła nawet o 90%. Polega to na tym, że w zimę, świeże powietrze z zewnątrz, przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, gdzie jest ogrzane i dopiero trafia do pomieszczeń mieszkalnych.

Skąd się wziął w ogóle pomysł na stworzenie domów pasywnych? Impulsem do rozpoczęcia prac nad tego typu budynkami dał kryzys energetyczny, który miał miejsce w latach 70.tych XX wieku. Wówczas uświadomiono sobie potrzebę ograniczenia zużycia tradycyjnych źródeł energii i zaczęto opracowywać technologie pozwalające na wykorzystywanie źródeł odnawialnych.

Czy dom pasywny to dom energooszczędny?

Dom pasywny w pewnym sensie jest energooszczędny, jednakże używanie tych dwóch nazw jest błędem, gdyż pod nazwami domu pasywnego i domu energooszczędnego kryją się dwa zupełnie różne typy budynków. Choć dom pasywny jest domem energooszczędnym, to odwrotnie już niekoniecznie.

Po pierwsze, budynek pasywny posiada o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania pomieszczeń niż budynek energooszczędny. Oznacza to, że nie ma potrzeby instalacji pieców i grzejników. Głównym źródłem energii, są te pozyskane w przyrodzie, szczególnie ze światła słonecznego.

Po drugie, w budownictwie pasywnym używa się lepszej, szczelniejszej izolacji, nie ma w nim mostków termicznych. Ponadto, ze względu na jak największą możliwość zachowania ciepła w domu bryła budynku pasywnego jest o wiele prostsza niż w przypadku energooszczędnego. Dodatkowo istotnym elementem jest stolarka otworowa. Zastosowanie odpowiednich okien i oraz ciepłe drzwi zewnętrzne, to jeden z istotniejszych elementów konstrukcji domu pasywnego.

Czy warto inwestować w dom pasywny? Stanowczo tak. Mimo początkowo dużej inwestycji w jego wykonanie, zwrot z utrzymania takiego budynku będziemy mieli w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowym aspektem jest ekologia, na która powinniśmy szczególnie zwracać uwagę. Kolejnym argumentem jest uniezależnienie się od dostawców energii. Lecz najważniejsze są chyba kwestie ekonomiczne, bo chyba nic tak nie przemawia do wyobraźni jak pieniądze.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Plamy na kominie. Przyczyny powstawania

Read Next

Ekologiczny dom przyszłości

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments