Czasy, kiedy dom drewniany kojarzył się z wiejską chatką albo przewiewnym letnim domem kanadyjskim, mamy już w Polsce dawno za sobą. Nowoczesne domy drewniane, zarówno budowane tradycyjnie, jak i prefabrykowane, to pełnowartościowe , całoroczne komfortowe domy jednorodzinne, które często mają lepsze parametry energetyczne niż domy z cegieł lub betonu. Ich dużą zaletą jest to, że buduje się je dużo szybciej. Warto też pamiętać, że to technologia sprzyjająca ochronie środowiska naturalnego i zdrowiu użytkowników.
Technologie budowy domów drewnianych
Obecnie inwestorzy mają do wyboru kilka technologii budowy domu drewnianego. Popularne są budowa domu z bali lub szkieletowego. Budowa z bali jest bardziej skomplikowana i pracochłonna, wymaga też bezwzględnie zatrudnienia profesjonalistów. Używa się do niej świerku, modrzewia lub cedru. Domy z bali są droższe niż szkieletowe, ale są bardzo trwałe i mają charakterystyczny wygląd. Domy szkieletowe (kanadyjskie) są dużo prostsze, a dzięki temu są tańsze i szybciej powstają. Dużo łatwiej też znaleźć wykonawcę domu szkieletowego niż z domu drewnianego bali. Do budowy domów szkieletowych najczęściej wykorzystuje deski świerkowe, jodłowe lub nawet sosnowe. Ważnym czynnikiem gwarantującym powodzenie inwestycji jest wybór wykonawcy. Nawet jeśli instrukcje dostępne w mediach i wydawnictwach specjalistycznych wydają się jasne, lepiej powierzyć budowę sprawdzonej ekipie z doświadczeniem. Warto także rozważyć skorzystanie z możliwości, jakie dają fabryki domów, bo to szybka budowa i dokładne wykonanie. Na podstawie pliku projektu przygotowanego w biurze architektonicznym, na przykład w pracowni Z500, maszyny przygotowują właściwe elementy dostarczane potem na plac budowy, dzięki czemu dom powstaje dużo szybciej i czyściej, gdyż nie ma tak wielu odpadów co na budowach tradycyjnych, a poziom dokładności wykonania ścian jest zwykle wyższy niż w technologii murowanej.
Projekty domów drewnianych a termoizolacyjność budynków
Aby dom nie ustępował murowanemu pod względem trwałości i komfortu użytkowania, potrzebny jest dobry projekt domu drewnianego, dokładne wykonanie i zawczasu przemyślane wykończenie wnętrza. Możliwości urządzenia domów drewnianych są ograniczone, ponieważ ściany działowe wykonuje się w nich z płyt kartonowo gipsowych lub pilśniowych. Żeby więc zainstalować ciężkie szafki kuchenne, trzeba zaplanować wzmocnienie ściany. Dlatego przemyślany gotowy projekt domu drewnianego to klucz do sukcesu inwestora. Ponieważ drewno i prefabrykaty drewniane mają znacznie lepsze parametry termoizolacyjne niż cegły i beton, domy drewniane i szkieletowe mogą mieć cieńsze ściany niż domy murowane. Jeśli budujemy niewielki dom, o powierzchni ok 120 m. kw. dodatkowe 5 metrów powierzchni stanowi zauważalną różnicę.
Domy drewniane w dowolnym stylu
W dostępnych na rynku ofertach biur projektowych znajduje się dużo gotowych projektów domów drewnianych, ponieważ w ostatnich latach prefabrykacja drewniana będzie rozwija się dynamicznie. Wysokie normy energooszczędności, szybkość i dokładność budowy i specyficzny mikroklimat to atuty, które pomagają rozwijać się tej technologii. Obecnie budowa w technologii drewnianej nie oznacza już żadnych ograniczeń co do stylu architektonicznego i układu funkcjonalnego domu. Buduje się drewniane domy zarówno w stylu dworkowym , jak i nowoczesne – z płaskimi lub pulpitowymi dachami, z dużymi przeszkleniami, dwukondygnacyjnymi wielkimi salonami i wszelkimi możliwymi udogodnieniami funkcjonalnymi. Jeśli zaś chodzi o elewacje, to domy drewniane mogą być wykończone dowolnym materiałem, także tynkiem, klinkierem czy okładziną kamienną.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.