Drewniany dom ogrodowy – etapy budowy

Domki ogrodowe mogą spełniać różne funkcje. W wielu przypadkach pełnią rolę typowo rekreacyjną podczas upalnych dni i są stawiane na działkach poza miastem. Zdarza się również, iż wykorzystuje się je jako schowek dla różnego rodzaju przyrządów potrzebnych do pracy w ogrodzie. Niezależnie od ich ostatecznego przeznaczenia, domki wykonane z drewna mogą stać się nie tylko praktyczną, ale również bardzo atrakcyjną ozdobą działki, bez względu na jej rozmiar. Drewno jest jednym z najbardziej ponadczasowych materiałów, a przy tym wyróżnia się wytrzymałością. W jaki sposób przebiega budowa tego typu domku ogrodowego?

1. Przygotowanie projektu.

Jest to pierwszy i w zasadzie jeden z najważniejszych kroków, który wpływa na całą późniejszą pracę. Najprościej rzecz ujmując, projekt powinien odzwierciedlać funkcje jakie ma spełniać domek ogrodowy. To czy budynek ma pełnić rolę rekreacyjną i stanowić miejsce, w którym domownicy będą spędzać czas, czy też ma być przechowalnią dla ogrodowych sprzętów, wpływa na wielkość obiektu. Podczas przygotowania projektu określa się również kształt domku, miejsca w których zostaną zamontowane okna oraz ewentualne dodatkowe wyposażenie. Korzystając z pomocy profesjonalnej firmy, która buduje domki ogrodowe, można mieć pewność, iż projekt zostanie przygotowany w taki sposób, aby budynek był solidny i trwały.

2. Wykonanie fundamentów.

Odpowiednie przygotowanie gruntu jest niezwykle ważne, niezależnie od tego jakiej wielkości będzie domek. Konieczne jest dokładne przekopanie miejsca, w którym ma stanąć budynek, usunięcie roślin i korzeni. Należy także wygrodzić teren oraz sprawdzić różnicę poziomów na określonej wcześniej powierzchni. Kolejnym krokiem będzie utwardzenie terenu jedną z wybranych metod. Po wykonaniu całego procesu, warto odczekać kilka dni, aby grunt mógł się ustabilizować.

3. Konstrukcja budynku.

Po wykonaniu fundamentów można przystąpić do właściwych prac i budowy szkieletu. Domki ogrodowe wykonane z wysokiej jakości drewna są nie tylko trwalsze, ale również lepiej radzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Przekłada się to także na stabilność całego budynku. Warto pamiętać o tym, iż profesjonalne firmy najczęściej oferują najlepsze komponenty. Konstrukcja, z której powstają domki ogrodowe jest tworzona na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. W efekcie powstaje szkielet, do którego będą następnie mocowane kolejne deski. Podczas prac z drewnem, konieczna jest jego impregnacja. Wraz z konstrukcją powstaje także więźba dachowa, na której umieszcza się poprzeczne łaty.

4. Ściany i dach.

Wraz z zamontowaniem desek tworzących ściany, domek ogrodowy nabiera kształtów. Na tym etapie cała konstrukcja staje się również bardziej stabilna. Gdy powstaną ściany, kolejnym krokiem jest pokrycie dachu. Dostępny jest spory wybór materiałów, choć dużą popularnością cieszy się blachodachówka, występująca w różnych wersjach kolorystycznych.

5. Etap wykończenia.

Na końcu, gdy powstaną ściany i dach, należy zamontować okna, drzwi oraz podłogę. Jest ona wykonana z grubszych i szerszych desek niż te, które zostały wykorzystane w przypadku ścian. Ostatecznym etapem związanym z budową będzie pomalowanie desek na odpowiadający użytkownikom kolor oraz wykonanie innych czynności dekoracyjnych.

Domki ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród posiadaczy dużych, jak i małych działek. Estetycznie wykonane, zapewnią świetny efekt wizualny i będą bardzo atrakcyjnie prezentować się na każdej posesji.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Deminiak Mateusz – Domki ogrodowe Szczecin.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Daszki z plexi czy wiatrołap murowany – co będzie lepsze?

Read Next

Jak urządzić nowoczesne biuro w stylu industrialnym?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments