Urządzając łazienkę zwykle najwięcej uwagi poświęcamy rozkładowi płytek naściennych i podłogowych, wybieramy ceramikę i armaturę. Wybór drzwi zostawiamy na koniec. Nie powinniśmy jednak całkowicie ignorować tego tematu, bo to właśnie drzwi stanowią dopełnienie estetyki wnętrza i odgrywają bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu łazienki.
Drzwi a wilgoć
Łazienki to pomieszczenia, w których panuje dużo wyższy poziom wilgotności powietrza, niż w całej reszcie mieszkania czy domu. System wentylacji nie jest jedyną drogą, którą wilgoć może być z niej odprowadzana – istotną rolę pełnią tutaj również drzwi łazienkowe. Z tego powodu powinny one być skonstruowane w taki sposób, by nawet po zamknięciu nie ograniczały one przepływu wilgoci z łazienki do pozostałej części mieszkania. Stosuje się w tym celu kilka podobnych rozwiązań. Powszechnie stosowanym i dającym najlepsze rezultaty, są kratki wentylacyjne umieszczone u dołu. Mniej popularne i nieco mniej skuteczne są tuleje, czyli okrągłe otwory umieszczone w tym samym miejscu. Najrzadziej spotykane są poziome wycięcia w dolnej krawędzi drzwi , które z jednej strony zapewniają dobrą wentylację łazienki, z drugiej są rozwiązaniem w najmniejszym stopniu wpływającym na estetykę skrzydła. Dlaczego są one tak ważne? Ponieważ wilgoć gromadząca się w łazience przyczynia się do rozwoju szkodliwych pleśni i grzybów – zwykła instalacja wentylacyjna nie jest w stanie im zapobiegać, szczególnie jeśli jest zanieczyszczona.
Otwieranie drzwi
O ile w przypadku innych drzwi wewnętrznych może wybrać kierunek ich otwierania w zależności od naszych upodobań lub rozkładu mieszkania, o tyle w przypadku drzwi łazienkowych takiego wyboru nie mamy – muszą one zawsze otwierać się na zewnątrz. Dlaczego? Podyktowane jest to głównie względami bezpieczeństwa. Wystarczy wyobrazić sobie, że osoba przebywająca w łazience traci przytomność i upada na podłogę.
„Gdyby drzwi otwierały się do środka łazienki, mogłoby dojść do ich zablokowania przez ciało poszkodowanego – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk – W takiej sytuacji szybkie udzielenie pomocy jest praktycznie niemożliwe. Nie mniej istotny jest fakt, że wiele łazienek to pomieszczenia małe – drzwi otwierające się do środka zabrałyby jeszcze więcej przestrzeni”.
Prywatność w łazience
Powszechne jest montowanie w drzwiach łazienkowych prostych zamków, które mają zapewnić nam odpowiedni poziom prywatności podczas czynności higienicznych. Wybierając zamek warto zdecydować się na egzemplarz z rozetką po zewnętrznej stronie. Pozwoli ona w sytuacjach awaryjnych otworzyć zamek przy użyciu śrubokręta, noża lub innego płaskiego narzędzia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany