Ekologiczny kominek w domu – czy to możliwe?

Coraz częściej budując czy urządzając dom, stawiamy na ekologiczne, przyjazne naturze rozwiązania. Pozwalają one zmniejszyć zużycie wody, energii elektrycznej, a także bardziej efektywnie ogrzewać domowe wnętrza. Jednym z ekologicznych rozwiązań zapewniających ciepło w domu jest postawienie na kominek. Czym charakteryzuje się eko kominek i jak z niego korzystać?

Czym jest kominek ekologiczny?

Kominek ekologiczny jest alternatywą dla tych opalanych drewnem. Od tradycyjnych różni się nie tylko materiałem wykorzystywanym do opału, ale i rozmiarem oraz brakiem przewodów kominowych. Dzięki temu eko kominki mogą być stosowany nie tylko w domach jednorodzinnych, ale iw blokach czy budynkach wielorodzinnych.

Jak działają bio kominki?

Kominek ekologiczny inaczej nazywany eko czy bio kominkiem działa na paliwo ekologiczne. Bio paliwo do kominków przyjaznych naturze produkowane jest na bazie alkoholu etylowego (etanolu). Może ono mieć postać płynną lub żelową. Paliwo płynne uzupełnia się regularnie, natomiast kominki na bio paliwo żelowe, opalane są gotowymi wkładami lub posiadają specjalne palenisko. Zastosowanie bio paliwa sprawia, że nie pojawia się popiół, który należy utylizować. Podczas palenia w bio kominku wytwarza się jedynie para wodna i dwutlenek węgla w bardzo niewielkich ilościach, nieszkodliwych dla domowników.

Ekologiczny kominek do domu – jaki wybrać?

Ekologiczne kominki występują w wielu odsłonach. Największą popularnością cieszą się modele wolnostojące. Można ustawiać je w dowolnym miejscu i co najważniejsze, swobodnie przestawiać. Ciekawym wyborem są też ekologiczne kominki wiszące, czyli ścienne lub naścienne. Zawiesza się je na ścianie. W małych pomieszczenie dobrym wyborem będą też tzw. meble z ogniem. Są to bio kominki na etanol, które przyjmują formą stolików kawowych czy jadalnych. Osoby lubiące klasyczne rozwiązania zadowolone będą z portalowych kominków, które swoją formą przypominają te tradycyjne opalane drewnem.

Materiały, z których wykonywane są kominki ekologiczne to najczęściej stal, szkło, beton, kamień i płyty MDF. Materiały te dodatkowo pokrywane są lakierem lub farbami odpornymi na wysokie temperatury. Za najlepiej prezentujące się uznaje się kominki ekologiczne z szybą, przez którą można obserwować płomień.

Czy warto zamontować ekologiczny kominek w domu?

Bio kominki mają wiele zalet, które przekonują do ich montażu. Małe, mobilne, estetyczne to najmocniejsze strony kominków przyjaznych środowisku naturalnemu. Dużą korzyścią z eko kominków jest też to, że ogrzewanie nimi domu pozwala zastosować się do norm i przepisów prawnych dot. wymagań stawianych urządzeniom energetycznym. Dzięki temu można uchronić się przed mandatem za zanieczyszczenie powietrza. Warto przypomnieć, że wymogi unijne w zakresie emisji spalin określa tzw. ekoprojek, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. Temat ten reguluje również prawo krajowe m.in. uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego.

Czy eko kominek wytwarza ciepło?

Mimo wielu zalet eko kominek nadal budzi wątpliwości. Wiele osób zastanawia się bowiem, czy kominki ekologiczne pozwolą ogrzać domowe pomieszczenia. Specjaliści podkreślają, że urządzenie to wytwarza ciepło, które pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego. Ciepło wytwarzane przez bio kominek rozchodzi się po pomieszczeniu, podobnie jak ciepłe powietrze z piekarnika. Pozwala ono na szybkie podgrzanie powietrza. Trzeba jednak zaznaczyć, że bio kominek nigdy nie powinien być jedyną opcją ogrzewania domu. W budynku, w którym jest on zainstalowany, konieczna jest również konwencjonalna instalacja grzewcza.

Jeśli chcesz być eko, sprawdź specjalne sterowniki do kominków tradycyjnych na https://tatarek.com.pl/.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Urządzanie łazienki bez płytek. Co nam da zamiana kafelek łazienkowych na farbę?

Read Next

Plamy na kominie. Przyczyny powstawania

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments