Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto?

Pozyskiwanie energii ze słońca to sposób na niezależność energetyczną zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Jakie niesie to korzyści i dlaczego warto się zdecydować? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Po pierwsze, nie należy mylić ich z panelami słonecznymi. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii słonecznej w prąd elektryczny. Dzięki rozwiązaniu jakim jest fotowoltaika dla firm możemy w prosty i wygodny sposób obniżyć koszty korzystania z wszelkich urządzeń elektrycznych w firmie.

Niższe rachunki

Jest to zdecydowanie największa zaleta korzystania z fotowoltaiki, zwłaszcza, że ceny prądu niestety stale rosną. Rachunki mogą być niższe nawet o 80 procent, co daje oszczędności, które można przeznaczyć na inne cele w przedsiębiorstwie. Fotowoltaika dla firm jest więc z pewnością opłacalnym rozwiązaniem.

Sprzedaż nadwyżek energii

Podczas, gdy przedsiębiorstwo nie pracuje, na przykład w weekendy i święta, cała wyprodukowana przez panele fotwoltaiczne energia sprzedawana jest do zakładu energetycznego. Warto dodać, że jest on zobowiązany tę energię odkupić. Fotowoltaika dla firm jest więc w tym przypadku sporym zyskiem dla firmy, ponieważ teoretycznie w dni „niepracujące” nie przynosi dochodów, zarabia jednak na sprzedaży nadwyżki energii.

Ponadto, sprzedając nadwyżki prądu istnieje możliwość uzyskania Zielonych Certyfikatów w ramach produkcji energii z odnawialnych źródeł, a co za tym idzie uzyskania dodatkowych dochodów.

W zgodzie ze środowiskiem naturalnym

Prąd ze słońca jest energią, która podczas produkcji nie emituje żadnych szkodliwych związków do środowiska naturalnego. Sprawia to, że firmy dbające o swój wizerunek inwestują w OZE, jakim jest fotowoltaika dla firm. Korzystając z zielonej energii przedsiębiorstwo przyczynia się do ochrony środowiska, a ekologia jest czynnikiem zauważalnym i docenianym przez potencjalnych klientów.

Gwarancja zwrotu inwestycji

Fotowoltaika dla firm to gwarancja stosunkowo szybkiego zwrotu kosztów. Większość instalacji posiada gwarancję na 25 lat, a czas efektywnego użytkowania wynosi 30 lat. Zwrot inwestycji następuje zazwyczaj w ciągu kilku lat, a po tym czasie prąd wytwarzany za pomocą paneli fotowoltaicznych jest całkowicie darmowy. Co więcej, ceny takich paneli sukcesywnie spadają, co czyni to rozwiązanie jeszcze bardziej korzystnym.

Formy dofinansowania dla firm

Rozważając inwestycję w odnawialne źródło energii jakim jest Słońce należy pamiętać, że wiąże się to z dość dużym nakładem początkowym. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca całą kwotę musi zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ firmy mają możliwość korzystania z różnych form finansowania i dotacji. Zalicza się do nich dotacje rządowe, a także kredyt oraz leasing na panele fotowoltaiczne. Ostanie rozwiązanie cieszy się największym zainteresowaniem przedsiębiorców – pozwala na comiesięczne płacenie dogodnych rat.

Nie ma więc wątpliwości, że fotowoltaika dla firm jest rozwiązaniem opłacalnym. Zapewnia nie tylko oszczędności, ale też możliwość dodatkowego zarobku.

5/5 - (4 votes)

Read Previous

Umeblowanie sypialni – na co zwrócić uwagę?

Read Next

Dlaczego warto instalować termostaty elektroniczne w domu?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *