Energia źródeł odnawialnych (OZE) to duży krok do zażegnania kryzysu energetycznego. W ostatnich latach w naszym kraju zaczęła dynamicznie się rozwijać fotowoltaika, która dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, umożliwia wytworzenie taniej energii elektrycznej.
Fotowoltaika dla domu
Na dachach domów możemy zauważyć charakterystyczne płaskie panele fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna składa się paneli, które należy dobrać odpowiednio do budynku, na którym mają być zamontowane, oraz z falownika, dzięki któremu możemy korzystać z energii słonecznej i zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach. Musimy wziąć pod uwagę, że do kosztów instalacji doliczymy koszt montażu, stelaże i okablowanie.
Audyt fotowoltaiczny
Zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę, warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dowiemy się, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalną inwestycją. Jeśli tak, pozostaje dobrać odpowiednią do naszego dachu lub gospodarowanej powierzchni wielkość instalacji. Profesjonalną firmą zajmującą się fotowoltaiką jest SunErgo – https://sunergo.pl. Na stronie firmy możemy znaleźć szczegółową ofertę.
Dofinansowania do fotowoltaiki
W Polsce istnieją programy zachęcające do inwestowania w fotowoltaikę, które oferują dofinansowanie do kosztów jej zakupu i montażu. Mój Prąd to program, na który można złożyć wniosek o bezzwrotną dotację, która pokrywa do 50% kosztów. Możemy zaoszczędzić jeszcze więcej, kiedy połączymy ją z ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną. Czyste Powietrze 2.0 zostało zintegrowane z Mój Prąd i obejmuje dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji domów.
Istnieje wiele programów dofinansowujących fotowoltaikę, które dostępne są nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale także dla spółdzielni mieszkaniowych, gospodarstw rolnych lub firm.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Decydując się na fotowoltaikę, powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dzięki któremu będziemy mieli możliwość wykorzystania zmagazynowanej na kilkanaście godzin w akumulatorze energii elektrycznej, gdy nastąpi okres zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej).
Na gruncie czy na dachu?
Dach, na którym zostanie umieszczona fotowoltaika, powinien mieć dostosowaną do tego konstrukcję. Panele fotowoltaiczne muszą być nachylone pod odpowiednim kątem do promieni słonecznych. Plusem tego rozwiązania jest to, że instalacja nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną i nie zajmuje tak dużej powierzchni jak instalacje na gruncie.
Jeżeli nasz dach nie spełnia warunków do instalacji, warto zastanowić się nad fotowoltaiką na gruncie. To wydajne rozwiązanie w przypadku wielkometrażowych, niezagospodarowanych obszarów. Panele montowane na gruncie zazwyczaj dzięki zajmowanej przez nie dużej powierzchni zyskują więcej energii, a co za tym idzie – przynoszą więcej oszczędności. Grunt, na którym będą montowane stelaże musi być odpowiednio stabilny.
W obu przypadkach musimy zwrócić uwagę na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.