Gonty bitumiczne – w jaki sposób je układać?

Gonty bitumiczne to jeden z materiałów wykorzystywanych podczas budowy dachu. Pokrycie gontem cechuje wysoka estetyka, co więcej, odpowiednio położone gonty mogą posłużyć przez wiele długich lat. Nic więc dziwnego, że są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Jak jednak prawidłowo układać gonty bitumiczne? O czym należy pamiętać? Przekonajmy się.

Przygotowanie dachu to podstawa

Jeśli chcemy wykończyć dach gontami bitumicznymi, powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni, na której będziemy je układać. Poszycie dachu powinno być twarde. Upewnijmy się, że nie jest uszkodzone, nie znajdują się na nim pęknięcia, nierówności, otwory czy wystające elementy. W znaczącej większości przypadków (poza dachami o naprawdę dużym spadzie) niezbędne będzie również zastosowanie papy podkładowej. Najlepiej sprawdza się papa samoprzylepna, której montaż na poszyciu dachowym jest szybki, łatwy i prosty.

Jakich narzędzi potrzebujemy podczas układania gontów?

Zanim przejdziemy do układania gontów bitumicznych na poszyciu dachowym, powinniśmy wyposażyć się w niezbędne narzędzia, które umożliwią nam wykonanie prac. Wśród nich wymienić możemy między innymi młotek i nóż dekarski, ołówek, znacznik dekarski, metrówkę oraz wyciskacz do kleju.

Kiedy przystąpić do montażu gontów bitumicznych?

Jeśli zależy nam na tym, by pokrycie z gontów bitumicznych było trwałe, powinniśmy zadbać o to, by wykonywane było w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Przede wszystkim ważna jest temperatura. Pamiętajmy, że gonty bitumiczne możemy układać i montować gdy jest ona wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Jednocześnie warto zachować szczególną ostrożność podczas upalnych dni. Przed rozpoczęciem prac należy zerknąć na wskazówki producenta dotyczące warunków atmosferycznych oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na trwałość pokrycia wykonanego z gontów bitumicznych.

W jaki sposób montuje się gonty bitumiczne?

Wykonywanie pokrycia dachowego z wykorzystaniem gontów bitumicznych rozpoczynamy od środka dachu. Następnie układamy gonty w obu kierunkach. Wiele osób decyduje się również na wykonanie pasa startowego, który tworzymy na dolnej krawędzi dachu. Pamiętajmy, że powinien wystawać on ok. 10 mm poza okap oraz kończyć się równo z brzegami dachu. Pierwszy rząd dachówek układamy równo z pasem startowym, następny rozpoczynamy od połowy gonta umieszczonego przy jednym z boków dachu. Kolejny ponownie od całej tabliczki.

Podczas montażu gontów bitumicznych, wykorzystujemy gwoździe ocynkowane, o długości minimum 2,4 mm. Ważna jest również wielkość główki – powinna wynosić co najmniej 9 mm. Przybijając gwoździe należy dołożyć starań, aby nie uszkodziły one dachówki. W tym celu gwóźdź powinien być wbijamy minimum 2,5 cm od krawędzi gontu.

Podsumowując, montaż gontów bitumicznych nie jest tak trudny, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Kluczowe znaczenie ma stosowanie się do zaleceń producenta. Dzięki temu zyskamy pewność, że gonty nie zostaną uszkodzone, a tym samym zapewnią nam szczelność i estetyczny wygląd dachu przez długie lata.

Oceń post

Read Previous

Kiedy dezynfekcja jest obowiązkowa?

Read Next

Współczynnik oporu dyfuzyjnego w budownictwie. Dlaczego jest tak ważny?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *