Grupy taryfowe gazu dla przedsiębiorstw – co warto wiedzieć?

Oferty sprzedawców gazu ziemnego są niezwykle różnorodne. Firmy prześcigają się, by stworzyć pakiet dostosowany do potrzeb klienta. Podpisanie umowy z takim dostawcą nie zajmuje wiele czasu. Warto jednak wiedzieć, czym są taryfy gazowe oraz jaka jest ich charakterystyka.

Grupy strefowe

Taryfy gazu dla klientów biznesowych nie podlegają regulacjom Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Rynek tego sektora został zatem oswobodzony ze ścisłych restrykcji ekonomicznych oraz politycznych. Analitycy przewidują, że działanie te zostaną również przeniesione do sfery gospodarstw domowych. Gaz dla małych i średnich firm naliczany jest najczęściej w ramach taryfy W, przeznaczonej dla klientów pobierających paliwo wysokometanowe. Istnieją również strefy S, Z B oraz R. Małe firmy zaliczane są najczęściej do taryfy W1 oraz W4, większe przedsiębiorstwa korzystają natomiast z usługi W5+. Szczegółowe informacje na temat rodzaju pakietów oferowanych w ramach konkretnych stref znaleźć można na stronie https://poprostuenergia.pl/.

Czynniki, determinujące przynależność do grupy taryfowej

Rodzaj strefy, której podlegają klienci biznesowi, zależy od:

  • typu pobieranego paliwa
  • zużycia gazu przez dwunastu miesięcy
  • ustalonej częstotliwości rozliczeń
  • określonej mocy obiektu budowlanego.

Charakterystyki taryf

Litera w nazwie taryfy określa rodzaj dostarczanego paliwa: W to gaz wysokometanowy.  Pierwsza cyfra z kolei oznacza wielkość rocznego zużycia, np. dla W-1 jest to poniżej 3350kWh, dla W-2 od 3350 do 13 350 kWh w ciągu roku. W przybliżeniu można powiedzieć, że pierwsza taryfa odpowiada energii zużywanej przez jedno urządzenie na gaz, druga – przez dwa, trzecia – przez trzy, a czwarta – przez jeszcze większą liczbę sprzętów. Kolejna liczba, umieszczona w nazwie taryfy po kropce jest uzależniona od liczby odczytów licznika gazu, których może być 1, 2 lub 12.

Ilość zużywanego  przez przedsiębiorstwo paliwa gazowego ma swoje bezpośrednie przełożenie na wysokość kosztów  pobieranej energii. Przy wyborze sprzedawcy paliwa gazowego warto zatem dokładnie zapoznać się z ofertą firmy oraz skorzystać z pomocy konsultanta przy wyborze sposobu rozliczenia. Pomocne może okazać się internetowe narzędzie, które porówna dla nas ceny oraz usługi kilku sprzedawców.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jaki wybrać grzejnik do łazienki?

Read Next

Winda wolnostojąca – sposób na likwidację barier w Twoim domu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments