Grzejniki elektryczne to świetne rozwiązanie kiedy zachodzi potrzeba szybkiego nagrzania pomieszczenia lub sposób na podwyższenie temperatury wszędzie tam, gdzie nie ma ogrzewania centralnego lub z jakiegoś względu nie jest ono wystarczająco wydajne. Obecnie wybór grzejników jest naprawdę duży. Różnią się między sobą rozmiarem, ceną, a także innymi parametrami. Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia?
Grzejniki elektryczne
Grzejniki elektryczne to kategoria bardzo szeroka, obejmująca wiele urządzeń o różnych parametrach i zasadzie działania. Wymienić można m.in. grzejniki konwektorowe, olejowe czy swego czasu bardzo popularne farelki, czyli termowentylatory. Obecnie zdecydowany prym wśród urządzeń do ogrzewania wiodą grzejniki elektryczne konwektorowe. Są wygodne w użyciu oraz posiadają wiele zalet, decydujących o ich popularności. Producenci starają się, aby ich produkty były nie tylko funkcjonalne, ale także przywiązują wiele uwagi do estetyki wykonania.
Zasada działania jest dość prosta. Urządzenie zasysa zimne powietrze (od dołu), ogrzewa je i oddaje do otoczenia (od góry), wykorzystując tym samym zjawisko konwekcji. Warto pamiętać, że elektryczne grzejniki konwekcyjne nie nagrzewają się do zbyt wysokich temperatur, a do tego wykonane są z materiałów, które nie nagrzewają się nadmiernie. Dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła, ogrzewanie odbywa się efektywnie i równomiernie.
Zalety grzejników konwektorowych
Dużą zaletą grzejników konwektorowych jest to, że działają one zaraz po podłączeniu do prądu. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na efekty, jak ma to miejsce w przypadku centralnego ogrzewania.
Wśród atutów grzejnika konwektorowego często wymieniana jest jego cena. Są to urządzenia stosunkowo tanie, a wysokość kosztu zakupu zależy m.in. od gabarytu lub marki. Tego typu grzejniki są lekkie, dzięki czemu bardzo łatwo można przenosić je między pomieszczeniami. W zależności od modelu grzejnik konwekcyjny może być wyposażony w kółka, specjalną podstawę podłogową lub uchwyt, który pozwala na zamontowanie grzejnika na ścianie.
Warto dodać, że współczesne modele grzejników elektrycznych wyposażone są w termostaty, które pozwalają regulować temperaturę grzania.
Grzejniki konwektorowe – wady
Jak każde rozwiązanie, tak i w przypadku grzejników konwektorowych wskazać można pewne wady. Wśród najważniejszych wymienić można to, że urządzenia nie gromadzą ciepła. Tak, jak szybko się nagrzewają, tak samo szybko się wychładzają. Ma to bezpośredni związek z budową urządzenia i tym, że w jego wnętrzu nie ma żadnej substancji, która pozwoliłaby utrzymać ciepło.
Wśród wad takiego urządzenia wymienić można również wysuszanie powietrza, a także skóry, śluzówki nosa czy powierzchni oczu, co jest efektem wzmożonego ruchu powietrza na skutek konwekcji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.