Własny ogród to marzenie wielu osób. Niestety nie zawsze mamy możliwość posiadania własnego skrawka ziemi. Kiedy jednak jesteśmy w sytuacji, kiedy dysponujemy odrobiną własnej zieleni przychodzi nam zetknąć się z decyzją, jak zagospodarować swoją przestrzeń. Ostatnio coraz częściej słyszymy o własnej uprawie grzybów. Czy taki niewielki ogród wystarczy abyśmy mogli cieszyć się własnymi jadalnymi grzybami? Czy do hodowli grzybów zawsze potrzebujemy dużego ogrodu sąsiadującego z lasem, częściowo zadrzewionego, aby warunki były identyczne do tych naturalnych? Jakie grzyby jadalne możemy uprawiać w ogrodzie? Na te i wiele innych pytań postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.
Czy uprawa grzybów w ogrodzie jest możliwa?
Jeżeli jesteśmy zainteresowani uprawą pieczarek, boczniaków bądź grzybów shii – take nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać do tego nasz ogród. Najbardziej popularna jest hodowla pieczarek. Najlepszym miejscem do uprawy pieczarek w naszym ogrodzie będzie zacienione miejsce od strony północnej. Warto wybrać takie miejsce, które jedną stroną przylega do muru, krzewów czy ogrodzenia. Pieczarki nie są wymagającymi grzybami, wystarczy więc zakupić grzybnię i nawadniać ją zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Swoimi pieczarkami możemy cieszyć się po niespełna miesiącu od zakupu. Podobnie jest w przypadku uprawy boczniaków. Grzybami możemy cieszyć się już po kilku tygodniach. Wystarczy zakupić odpowiedni balot ze słomy z grzybnią boczniaków, nawadniać i cieszyć się własnymi grzybami. Grzybnię taką należy umieścić w osłoniętym i zacienionym miejscu. W przypadku grzybów shii – take potrzebujemy ściętych pni drzew liściastych. W przygotowane otwory należy umieścić grzybnię i obficie podlać. Pień taki należy umieścić w zacisznym miejscu i podlewać w zależności od potrzeb. Niestety na grzyby te musimy poczekać zdecydowanie dłużej – nawet rok.
Grzyby leśne w ogrodzie?
W przypadku grzybów leśnych jeszcze do niedawna uprawa ich w ogrodzie graniczyła z cudem. Na dzień dzisiejszy dostępne są specjalne grzybnie mikoryzowe jadalnych grzybów leśnych. Niestety do ich uprawy zdecydowanie przydadzą się zadrzewione ogrody. Aby cieszyć się borowikami, koźlarzami, maślakami, gąskami czy rydzami, musimy pod odpowiednimi drzewami, w zależności od zainteresowania konkretnymi grzybami, wykopać niewielkie dołki (do 20 cm głębokości) zaaplikować szczepionkę mikoryzową. Dołeczki te należy przysypać ziemią, obficie podlać i odczekać około roku na pojawienie się pierwszych grzybów. Najcięższe w uprawie są borowiki i jeśli nasz ogród nie sąsiaduje z lasem może być niemożliwa ich uprawa. Łatwiej jest z borowikiem sosnowym, gdyż wystarczy kilka sosen na ogrodzie, aby móc zacząć uprawę. Pod sosnami możemy uprawiać również rydze, maślaki oraz gąski zielone. Jeśli w swoim ogrodzie mamy brzozy możemy zdecydować się na uprawę koźlarzy, zarówno tych pomarańczowoczerwonych, jak i babek.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dzisiaj możemy kupić gotową grzybnie, zaaplikować ją w przydomowym ogródku i następnych latach przy sprzyjających warunkach – cieszyć się z uprawy grzybów. Koszt grzybni na znanym portalu aukcyjnym to od 18 do 30 zł
Najlepiej aplikować grzybnie w przydomowym żywopłocie złożonym z żywotników thuj. Obsypanie ich korą oraz zapewnienie odpowiedniej wilgoci – nadaje warunkom hodowania grzybów leśnego charakteru.