Hurtownia pelletu drzewnego

Pellet drzewny wytwarza się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów tartacznych, a więc zrębów i wiórów, które powstają przy okazji obróbki kłody drewna. Z tego powodu produkcją pelletu zajmują się najczęściej te przedsiębiorstwa, które ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (zakłady przetwórstwa drzewnego, tartaki) mają stały dostęp do odpowiedniego surowca. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zręby i wióry sprowadzać z innych źródeł, ale firma, która dysponuje własnym surowcem, ma większą kontrolę nad procesem produkcyjnym, a co za tym idzie – może wytwarzać pellet imponującej jakości. Pamiętajmy, że proces produkcyjny pelletu rozpoczyna się już od okorowanej kłody drewna.

Surowiec na pellet drzewny

Najpopularniejszy w Polsce pellet drzewny to paliwo wytwarzane z drewna sosnowego. Pellet sosnowy charakteryzuje się niską wilgotnością, zawartością popiołów oraz substancji szkodliwych dla środowiska. Oczywiście pod warunkiem, że powstaje z niezanieczyszczonych odpadów, a w procesie produkcyjnym nie stosuje się żadnych dodatków, lepiszczy czy innych substancji chemicznych.

Hurtownia pelletu, która zajmuje się wytwarzaniem paliwa z wykorzystaniem własnego surowca drzewnego (zobacz hurtownia pelletu TARSKOL), może w odpowiedni sposób wyselekcjonować zręby i wióry oraz zabezpieczyć je w taki sposób, by nie dostały się do nich kawałki kory, materiałów drewnopodobnych, ani żadne inne zanieczyszczenia. Tylko czysty pellet spełnia normy jakościowe – jest paliwem wysokoenergetycznym, oddającym do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła, niespiekającym się i niegenerującym problemów z podajnikiem.

Proces powstawania pelletu drzewnego

Hurtownia pelletu, która jest jednocześnie jego producentem, może, a nawet powinna przeprowadzać ciągłe kontrole procesu produkcyjnego, a także kontrolować jakość gotowego produktu. Dzięki temu producent pelletu ma pewność, że do klientów trafia paliwo wysokiej jakości, pozwalające na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów użytkowych.

Proces powstawania pelletu drzewnego odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń oraz  wody. Woda wspiera proces ujednolicania masy drzewnej, a w dalszej kolejności pozwala na uzyskanie właściwej formy i struktury granulatu. Woda stosowana jest w postaci natryskowej lub gorącej pary.

Sprasowana, ujednolicona masa drzewna przeciskana jest przez specjalną matrycę z otworami, co pozwala na uformowanie granulek o pożądanej średnicy, zwykle 6 mm. Następnie granulat jest schładzany i pakowany do worków o pojemności 15 kg.

Hurtownia pelletu – sprzedaż i wysyłka worków z pelletem

Hurtowa sprzedaż pelletu zwykle idzie w parze ze sprzedażą mniejszych ilości paliwa, a nawet pojedynczych worków. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wiele osób kupuje jeden lub dwa worki pelletu, sprawdza, jak wygląda granulat oraz jak przebiega proces spalania, a dopiero potem składa zamówienie na większą ilość paliwa. Jeśli chodzi o sprzedaż hurtową, worki pakowane są na palety – jedna paleta może pomieścić 975 kg pelletu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Radca prawny a sprawy rodzinne

Read Next

Jakie obszary bada się przy przeprowadzaniu audytu bezpieczeństwa przedsiębiorstwa?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments