Idealna farba do malowania ścian w domu

Malowanie ścian w domach i mieszkaniach to temat stosunkowo prosty, a największe wyzwanie stanowi zazwyczaj odpowiednie przygotowanie podłoża i całego pomieszczenia. Zdarza się bowiem, że na naszych ścianach pojawiła się kiedyś farba klejowa, która potrafi poważnie utrudnić pracę malarza, a niejednokrotnie też trzeba się mierzyć z różnymi pęknięciami lub ubytkami w ścianach. One także muszą być odpowiednio zabezpieczone, a potem jeszcze zagruntowane specjalnym środkiem, zanim przystąpimy do właściwego malowania. Kiedy wszystko będzie gotowe, można powiedzieć, że zacznie się dobra zabawa, ponieważ najlepsza farba do malowania ścian – farba akrylowa, pozwala na szybką, łatwą i przyjemną pracę.

Farby emulsyjne

Zdecydowanie najpopularniejsze w naszym kraju farby do malowania ścian w domach to farby emulsyjne. Są to farby, które rozcieńcza się wodą, dzięki czemu nie trzeba mocno wietrzyć pomieszczeń pomalowanych za ich pomocą, nie musimy stosować żadnych toksycznych rozpuszczalników, a sterowanie gęstością farby jest banalnie proste – polega na dolewaniu wody i mieszaniu. Jeśli przesadzimy, wystarczy chwilę poczekać, aż woda odparuje.
W zależności od tego, jak bardzo farba ma być odporna na zmywanie, szorowanie i kontakt z wodą w ogóle, możemy wybierać pomiędzy farbami winylowymi, lateksowymi i standardowymi akrylowymi.

Zmywalność

Zmywalność powłoki malarskiej jest bardzo ważną cechą i musimy zadbać o jej prawidłowe dobranie do miejsca, które malujemy. Farba do malowania ścian w salonie czy sypialni może posiadać niską klasę ścieralności. Na opakowaniu będzie oznaczona jako klasa 4 lub 5. Nie oznacza to wcale, że jest to farba niższej jakości. Takie farby mają po prostu mniej spoiwa, dzięki czemu uzyskana powłoka malarska wydaje się bardziej chropowata i jest matowa. Nie będą się jednak nadawały do kuchni czy łazienki.

Farby zmywalne do ścian, które posiadają 1 lub drugą klasę ścieralności, można szorować. Ubytek ich powierzchni jest bardzo powolny i nie trzeba się nim w praktyce przejmować. Takie farby są idealne do pomieszczeń, które będą się mocno i regularnie brudziły lub w których będzie dużo wilgoci. Typowymi miejscami tego rodzaju są kuchnia i łazienka, ale też mocno uczęszczane korytarze. Większa zawartość spoiwa w takich farbach odbija się niestety na ich stylistyce. Są połyskliwe i czasami powodują nawet powstanie powłoki podobnej do woreczka foliowego. Z tego powodu nie należy ich traktować jako „lepszy” rodzaj farby. Jest to po prostu inna opcja, którą należy umiejętnie dobrać do sytuacji.

Materiał Reklamowy

Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

0 0 votes
Article Rating

Read Previous

Jak ciekawie łączyć kolory w pomieszczeniu?

Read Next

Jak dobrać kominek do wnętrza?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments