Malowanie ścian w domach i mieszkaniach to temat stosunkowo prosty, a największe wyzwanie stanowi zazwyczaj odpowiednie przygotowanie podłoża i całego pomieszczenia. Zdarza się bowiem, że na naszych ścianach pojawiła się kiedyś farba klejowa, która potrafi poważnie utrudnić pracę malarza, a niejednokrotnie też trzeba się mierzyć z różnymi pęknięciami lub ubytkami w ścianach. One także muszą być odpowiednio zabezpieczone, a potem jeszcze zagruntowane specjalnym środkiem, zanim przystąpimy do właściwego malowania. Kiedy wszystko będzie gotowe, można powiedzieć, że zacznie się dobra zabawa, ponieważ najlepsza farba do malowania ścian – farba akrylowa, pozwala na szybką, łatwą i przyjemną pracę.
Farby emulsyjne
Zdecydowanie najpopularniejsze w naszym kraju farby do malowania ścian w domach to farby emulsyjne. Są to farby, które rozcieńcza się wodą, dzięki czemu nie trzeba mocno wietrzyć pomieszczeń pomalowanych za ich pomocą, nie musimy stosować żadnych toksycznych rozpuszczalników, a sterowanie gęstością farby jest banalnie proste – polega na dolewaniu wody i mieszaniu. Jeśli przesadzimy, wystarczy chwilę poczekać, aż woda odparuje.
W zależności od tego, jak bardzo farba ma być odporna na zmywanie, szorowanie i kontakt z wodą w ogóle, możemy wybierać pomiędzy farbami winylowymi, lateksowymi i standardowymi akrylowymi.
Zmywalność
Zmywalność powłoki malarskiej jest bardzo ważną cechą i musimy zadbać o jej prawidłowe dobranie do miejsca, które malujemy. Farba do malowania ścian w salonie czy sypialni może posiadać niską klasę ścieralności. Na opakowaniu będzie oznaczona jako klasa 4 lub 5. Nie oznacza to wcale, że jest to farba niższej jakości. Takie farby mają po prostu mniej spoiwa, dzięki czemu uzyskana powłoka malarska wydaje się bardziej chropowata i jest matowa. Nie będą się jednak nadawały do kuchni czy łazienki.
Farby zmywalne do ścian, które posiadają 1 lub drugą klasę ścieralności, można szorować. Ubytek ich powierzchni jest bardzo powolny i nie trzeba się nim w praktyce przejmować. Takie farby są idealne do pomieszczeń, które będą się mocno i regularnie brudziły lub w których będzie dużo wilgoci. Typowymi miejscami tego rodzaju są kuchnia i łazienka, ale też mocno uczęszczane korytarze. Większa zawartość spoiwa w takich farbach odbija się niestety na ich stylistyce. Są połyskliwe i czasami powodują nawet powstanie powłoki podobnej do woreczka foliowego. Z tego powodu nie należy ich traktować jako „lepszy” rodzaj farby. Jest to po prostu inna opcja, którą należy umiejętnie dobrać do sytuacji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.