Ile kondygnacji mogą mieć hale stalowe?

Halami stalowymi nazywamy obiekty wykonywane najczęściej w układzie słupowo-kratowym lub słupowo-ryglowym. Ich drugorzędną konstrukcję stanowią płatwie dachowe i rygle ścienne lub słupki pośrednie, wykonywane najczęściej z giętych na zimno kształtowników stalowych. Czy to oznacza, że hale stalowe to wyłącznie obiekty jednokondygnacyjne? Ile kondygnacji mogą mieć hale stalowe?

Klasyfikacja budynków z uwagi na wysokość i liczbę pięter

Zacznijmy od podstaw, a więc od klasyfikacji budynków w zależności od ich wysokości i liczby pięter zgodnie z obowiązującymi w Polsce standardami i przepisami. Budynki dzielimy na:

  • niskie – o wysokości nieprzekraczającej 12 metrów nad poziomem terenu lub o liczbie kondygnacji mniejszej bądź równej czterem,
  • średniowysokie – budynki o wysokości 12-25 metrów lub o liczbie kondygnacji 4-9,
  • wysokie – budynki o wysokości 25-55 metrów lub o wysokości kondygnacji 9-18,
  • wysokościowce – budynki o wysokości większej niż 55 metrów lub o liczbie kondygnacji większej niż 18.

Wszyscy doskonale wiemy, jak zawiłe są polskie standardy i przepisy, z doplecionymi do nich europejskimi normami. Nie możemy jednoznacznie wskazać podstaw prawnych, które sugerowałyby, że hala stalowa może mieć X kondygnacji, bo definiowana jest po prostu jako duże pod względem kubatury, przestronne pomieszczenie lub budynek o podziale nawowym, zwykle jednokondygnacyjne – i naszym zdaniem na tym punkcie należy się zatrzymać. Hale stalowe to zazwyczaj budynki niskie lub średniowysokie o jednej kondygnacji. Dlaczego?

Przeznaczenie hal stalowych

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by tworzyć budynki stalowe o wielu kondygnacjach – świat współczesnej architektury doskonale zna takie obiekty, niektóre z nich to bardzo charakterystyczne, popularne budynki, jak Parlament Europejski (Francja), czy ciekawa siedziba banku ING w Amsterdamie. Jednak jeśli budynek jest wielokondygnacyjny, nie nazywamy go już halą. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Profix z Krakowahalami nazywamy obiekty przestronne; hale to obiekty „otwarte”. Mamy więc na przykład hale stalowe magazynowe, po których swobodnie przemieszczają się wózki widłowe, stalowe hale przemysłowe, gdzie produkcja odbywa się na otwartej przestrzeni, pracownicy widzą się nawzajem, stalowe hale biurowe, gdzie stanowiska pracy oddzielają od siebie co najwyżej delikatne przegrody, czy stalowe hale sportowe, których komentować raczej nie trzeba. Odpowiedź na nasze pytanie jest więc jasna: hala stalowa to obiekt jednokondygnacyjny, co nie oznacza, że ze stali nie mogą powstawać wielokondygnacyjne budynki.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Moskitiery – rodzaje i zastosowanie.

Read Next

Techniki wiercenia w betonie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments