Jaki zbiornik betonowy na szambo wybrać dla Twojego domu. Jeśli zastanawiasz się czy ma to być zbiornik jednokomorowy czy dwukomorowy, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Przydomowe szamba cieszą się nieustającą popularnością. Duży obszar naszego kraju wciąż nie jest objęty działaniem sieci kanalizacyjnych, a szamba stanowią doskonałe rozwiązanie tego problemu. Warto pamiętać, że zgodnie z aktualnymi normami prawnymi, to na właścicielu lub zarządcy obiektu ciąży obowiązek zapewnienia prawidłowego systemu odprowadzania nieczystości płynnych.
Najczęściej kupowane szamba
Najczęściej spotykany rodzaj szamb to zbiorniki betonowe na szambo o pojemności 10 m3. Za takim rozwiązaniem przemawiają względy formalne – budowa instalacji nie wymaga specjalnych zabiegów, czy też uzyskania dedykowanych pozwoleń, wystarczy zgłoszenie w urzędzie gminy lub miasta. 10 m3 to także objętość, która w wygodny sposób pokryje standardowe potrzeby czteroosobowej rodziny. Jednak poza wyborem wielkości, przyszły inwestor stoi też przed decyzją, jaki rodzaj szamba wybrać. Na rynku dostępne są zarówno konstrukcje jednokomorowe, dwukomorowe, jak i wielokomorowe. Co je charakteryzuje i czym się różnią?
Szamba jednokomorowe
Szambo jednokomorowe to szczelny zbiornik podłączony do domowej instalacji odpływowej. Powstające w gospodarstwie domowe ścieki trafiają do niego, a po zapełnieniu są usuwane przez wóz asenizacyjny i przekazywane do dalszej utylizacji. Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że może znaleźć zastosowanie niemal na każdym terenie. Wyjątkiem, dotyczącym każdego rodzaju omawianych szamb, są tereny zalewowe oraz obszary objęte szczególnym projektem ochrony środowiska.
Niewątpliwą zaletą szamb jednokomorowych jest ich niska cena, a także prosty montaż, z którym wyspecjalizowana ekipa jest w stanie uporać się już w ciągu kilku godzin. Ne są wymagane specjalistyczne prace ziemne, wystarczy wcześniej przygotowany wykop, wykonany zgodnie z zaleceniami producenta szamba.
Istotną wadą jest natomiast stosunkowo szybkie zapełnianie zbiornika, a co za tym idzie wysoka częstotliwość odbiorów. Każda wizyta wozu asenizacyjnego to określony koszt, który należy wziąć pod uwagę jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju instalacji. Warto też pamiętać, że dbałość o odpowiednią florę bakteryjną wewnątrz zbiornika przyspieszy zachodzące w nim procesy gnilne, co w znaczący sposób wydłuży okresy między odbiorami nieczystości.
Szamba dwukomorowe tzw. przelewowe
Szamba posiadające dwie komory charakteryzują się bardziej złożonym sposobem pracy. Zgodnie z nazwą powierzchnia zbiornika przedzielona jest na dwie części. Zwykle podział przypada w połowie lub ⅔ długości. Przegroda ma wysokość nieco mniejszą od ścian zbiornika, dzięki czemu możliwy jest przelew pomiędzy komorami. Ścieki trafiają do pierwszej komory, gdzie osadzają się większe i cięższe odpady, a część płynna w naturalny sposób przemieszcza się do dalej. Zastosowanie odpowiednich bakterii umożliwia wstępne oczyszczenie, co z kolei pozwala na rozsączenie płynnej zawartości w gruncie. W tym celu stosowany jest system drenażowy rozciągnięty na dużej powierzchni działki. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie bardziej ekonomiczne wykorzystanie powierzchni zbiornika, a w efekcie ograniczenie kosztów wywozowych. Decyzja o budowie szamba dwukomorowego musi być jedna poprzedzona dokładną analizą warunków lokalnych. Poza zapewnieniem odpowiednio dużego terenu rozsączania ważny jest też rodzaj gleby. Idealnie sprawdzą się piaski i grunty suche, natomiast w przypadku występowania gliny lub warstw nieprzepuszczalnych montaż taki może okazać się niemożliwym do realizacji. Istotna jest też charakterystyka występowania wód gruntowych. Niekorzystne warunki nie tylko uniemożliwią proces rozprowadzania nieczystości płynnych, ale w skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić do cofania się zawartości do wnętrza zbiornika, co przyniesie efekt przeciwny do oczekiwanego.
Szamba trzykomorowe
Szambo trzykomorowe stanowi rozwinięcie koncepcji modelu dwukomorowego. Trzecia komora zapewnia dodatkową filtrację i oczyszczenie, może też być stosowana do napowietrzania ścieków, co znacznie przyspiesza procesy fermentacyjne. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku większych zbiorników i są one dedykowane do nieruchomości, które generują dużą ilość ścieków. Dużym udogodnieniem jest oferowana przez wiodących producentów możliwość zlecenia budowy szamba zgodnego z indywidualnymi potrzebami. Inwestor zyskuje dzięki temu rozwiązanie szyte na miarę, co pozwala na optymalizację kosztów i zapewnia wysoki komfort eksploatacji.
Niezależnie od rodzaju wybranego szamba, szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi odpowiedniego dostawcy. Rzetelny producent szamb dysponuje certyfikatami potwierdzającymi wysoką jakość produktów, nie bez znaczenia jest też wiedzą i doświadczenie. Korzystając z porad profesjonalistów, nie tylko unikniemy popełnienia trudnych w naprawie błędów, ale też ograniczymy koszty całej inwestycji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.