Efektem uderzenia pioruna jest zazwyczaj widowiskowy błysk i dudniący w uszach grzmot. Jednak warto pamiętać, że wyładowaniom atmosferycznym towarzyszy ogromna moc, sięgająca bilionów watów. Niestety, czasem znajduje ona ujście w miejscach, gdzie może wyrządzić dotkliwe szkody. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków oddziaływania piorunów na budynek montuje się instalacje odgromową.
Czy warto zainwestować w instalację piorunochronną?
Czasem wręcz trzeba, ponieważ w niektórych przypadkach tak nakazuje prawo budowlane. Przepisy mówią, że każdy budynek powyżej 500 mkw powierzchni i wyższy niż 15 m musi posiadać instalację odgromową. Dodatkowo, jeśli wykonany jest z materiałów łatwopalnych, to instalacja musi być wykonana bez względu na wielkość obiektu. Ponadto instalacja odgromowa jest obowiązkowa na budynkach usługowych i użyteczności publicznej.
Jednak niezależnie od przepisów prawa warto rozważyć, czy chcemy zabezpieczyć się sami. Konsekwencją uderzenia pioruna może być pożar bądź porażenie ludzi. Ponadto niekontrolowane wyładowania atmosferyczne mogą spowodować wiele zniszczeń, zarówno w instalacji elektrycznej, jak i urządzeń znajdujących się wewnątrz porażonego budynku. Zastanawiając się nad inwestycją w instalację odgromową należy rzetelnie ocenić ryzyko uderzenia pioruna oraz przewidzieć jego skutki. A przede wszystkim poznać zasadę jej działania oraz wpływ, jaki będzie miała na bezpieczeństwo budynku.
Czym są instalacje odgromowe?
Gdy piorun uderza w niechroniony obiekt, to zazwyczaj pozostawia po sobie nieprzyjemny ślad. Celem instancji odgromowej jest wyłapanie uderzenia za pomocą piorunochronu, a następnie odprowadzenie wyładowania do ziemi.
Instalacja odgromowa obiektów przemysłowych
Budując obiekt przemysłowy czy handlowy na pierwszym miejscu stawia się funkcjonalność. Zazwyczaj charakteryzują się one dużą, płaską powierzchnią i dachem naszpikowanym elektroniką. Nietrudno wyobrazić sobie konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z braku odpowiedniej ochrony.
Dobrze wykonana instalacja odgromowa pozwala zmniejszyć ryzyko wypadków, spowodowanych uderzeniem pioruna w obiekt. Zazwyczaj składa się ona z ustawionych na dachu masztów odgromowych. Kluczowy jest odpowiedni dobór oraz rozmieszczenie tych elementów. Do rozładowania prądu piorunowego do ziemi mocuje się zwody odprowadzające, bądź wykorzystuje się metalową konstrukcję budowli.
Instalacja odgromowa budynków mieszkalnych
Chroniąc przed piorunami dom nie tylko zabezpieczamy budynek, ale przede wszystkim rodzinę. Ryzyko jest uzależnione od kilku czynników: powierzchni i wysokości domu, użytych do budowy materiałów, lokalizacji i…szczęścia lub pecha. Instalacja odgromowa w budynkach mieszkalnych składa się ze zwodów, które łączy się za pomocą przewodów odprowadzających z uziemieniem. Cena instalacji to 4-7 tysięcy złotych i zależy od wielkości budynku, konstrukcji dachu oraz użytych materiałów. Jednak biorąc pod uwagę koszt budowy domu, jest to suma stosunkowo niewielka, a instalacja będzie służyć przez długie lata.
Specjalistycznym doradztwem oraz kompleksowym wykonaniem instalacji odgromowych zajmuje się śląska firma IZO-SKY z siedzibą w Katowicach. Świadczy ona usługi na terenie całego województwa. Firma oferuje pomoc techniczną oraz wykonuje montaż instalacji w domach mieszkalnych i obiektach przemysłowych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany