Internetowa wyszukiwarka ksiąg wieczystych

Wyszukiwarki są jednymi z najpopularniejszych serwisów internetowych – nie chodzi tu jedynie o te największe, ale również o wyszukiwarki tematyczne, które znacznie ułatwiają przeszukiwanie określonych zasobów i stanowią swego rodzaju “sito”, dzięki któremu można szybko i skutecznie znaleźć istotne z punktu widzenia użytkownika dane. Efektywność takich wyszukiwarek uzależniona jest od zakresu udostępnionych zasobów – w przypadku danych urzędowych – o zasięgu upublicznienia danych i informacji decydują przepisy prawa.

Księgi wieczyste – kiedy warto je sprawdzić?

Księgi wieczyste to jedne z istotniejszych dokumentów, których stan zawsze warto sprawdzić, jeśli decydujemy się na jakąkolwiek transakcję związaną z określoną nieruchomością.

Po pierwsze – warto wiedzieć, jakich nieruchomości księgi wieczyste mogą dotyczyć. Są one dostępne dla: domów, mieszkań i gruntów, spółdzielczego prawa własnościowego do mieszkania oraz działek budowlanych.

Księgę sprawdzajmy zawsze, gdy planujemy zakup tego typu nieruchomości czy też wynajem i zamierzamy ustalić, kto jest prawnym właścicielem nieruchomości, a także wtedy, gdy chcemy nawiązać z kimś współpracę i w związku z tym zależy nam na tym, by zweryfikować jego wiarygodność.

Numer księgi wieczystej można ustalić zarówno w sposób tradycyjny – stacjonarnie, w odpowiednim urzędzie, jak i drogą online. O ile samo zapoznanie się z numerem jest możliwe bezpłatnie, to jego pobranie będzie się zawsze wiązało z opłatą.

Jeśli chcemy uzyskać numer księgi wieczystej w sposób tradycyjny, musimy się ponadto liczyć z utrudnieniami formalnymi.

Niezależnie, czy będziemy się ubiegać o otrzymanie numeru KW w Sądzie Rejonowym wieczystoksięgowym, właściwym ze względu na lokalizację nieruchomości, czy we właściwym Starostwie Powiatowym (w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i po uiszczeniu opłaty administracyjnej) – musimy wykazać interes prawny związany z KW.

Czas rozpatrywania wniosku jest różny – można otrzymać numer od ręki, ale procedura może się przedłużyć nawet do kilku tygodni.

Wyszukiwanie numeru Księgi Wieczystej online

Uzyskanie informacji na temat numeru KW za pośrednictwem profesjonalnej wyszukiwarki internetowej jest o wiele szybsze i prostsze. Od pewnego czasu księgi wieczyste online są ujawniane. Należy pamiętać, że można je przeglądać, natomiast pobranie numeru interesującej nas Księgi Wieczystej jest odpłatne. Opłata ta wynosi 29 zł, jeśli jesteśmy zainteresowani większą liczbą numerów KW, możemy liczyć na zniżki.

W wyszukiwarkach internetowych można znaleźć numer KW na dwa sposoby: po adresie albo po numerze działki.

W serwisie znajdzksiege.pl można szybko i intuicyjnie znaleźć KW na podstawie danych adresowych.

Pierwszy sposób to kliknięcie w nazwę miejscowości, następnie na ulicę, daną nieruchomość i interesujący nas lokal. Drugi sposób – to szukanie począwszy od województwa, następnie powiatu, gminy, nazwy miejscowości, ulicy, nieruchomości i lokalu. W serwisie jest obecnie ponad 97 tysięcy nieruchomości.

Jeśli nie możemy znaleźć numeru KW za pomocą adresu – możliwe jest odnalezienie nieruchomości na podstawie numeru działki.

fot. materiały prasowe

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Mieszkanie w centrum miasta czy na obrzeżach?

Read Next

Kim jest inspektor nadzoru inwestorskiego i jakie ma zadania?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments