Inwestowanie w nieruchomości, wciąż jest jedną z najpopularniejszych form inwestowania nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Osoby rozważające podjęcie tego typu inwestycji, bardzo często stają przed pytaniem, na jakie rozwiązanie lepiej się zdecydować, czy kupić działkę, czy też mieszkanie. kluczowym argumentem w tego typu decyzjach jest wysokość zwrotu inwestycji, czyli zysku.
Zakup mieszkania – czy to się opłaca
Mieszkania mają bardzo duża przewagę nad innymi formami inwestowania, na rynku nieruchomości. Wiele osób może je kupić w większości za pieniądze pożyczone z banku, dzięki czemu rentowność takiego rozwiązania, została znacznie poprawiona. Według wielu nestorów wewnętrzna stopu zwrotu inwestycji rośnie, kiedy na jej samym początku nie musimy wkładać w nią własnych środków finansowych.
Przeprowadzając uproszczoną symulacje, załóżmy, że mieszkanie kupowane jest od dewelopera na przykład Duda Development w 80 procentach na kredyt rozłożony na równe raty w okresie 30 lat. Z oprocentowaniem na przykład 6,5%, Po okresie 5 lat sprzedajemy mieszkanie, spłacamy kredyt zaciągnięty na jego zakup. Przy założeniu, że nieruchomość zostanie sprzedana za 40% wyższa kwotę od kwoty zakupu wtedy też stopa zwrotu wyniesie około 9,25%, pod warunkiem, że w okresie 5 lat przed sprzedażą mieszkanie będzie wynajmowane. W tym czasie raczej nie poniesiemy kosztów związanych z remontami czy też innymi naprawami.
Zakup ziemi
Zakup ziemi poleca się natomiast bardziej doświadczonym inwestorom, wybór odpowiedniego gruntu jest bowiem bardziej złożony niż wybór mieszkania. Przede wszystkim należy zdecydować czy ma być to działka budowlana, czy też nie.
Bardziej opłacalną inwestycją okazuje się zakup działki budowlanej, ponieważ ich wartość wciąż rośnie na rynku, zwłaszcza po zmianie przepisów. W przypadku pierwszej opcji analizując oferty firmy deweloperskich, które nie tylko oferują mieszkania, ale także grunty,warto zwrócić uwagę na wielkość działki. Chcąc uzyskać jak największy zwrot z inwestycji dobrym rozwiązaniem jest zakup dużej parceli i podzielenie jej następnie na kilka mniejszych. Dzięki czemu łączna kwota ich sprzedaży będzie wyższa nawet o 20%.
Warto pamiętać, że sprzedaż działki, jest o wiele trudniejsza, a ona sama nie będzie przynosić nam dochodu w momencie jej posiadania, tak jak na przykład mieszkanie, które można wynająć. Dlatego inwestycje w grunty dedykowane są w głównej mierze dla osób, które chcą na pewien okres zamrozić swój kapitał w bezpieczny sposób.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.