Izolacja pianką poliuretanową czy wełną? Co wybrać?

Jak i czym ocieplić swój dom? Jest to bardzo ważne pytanie w kontekście trwałości ocieplenia, jego jakości oraz przyszłych oszczędności wynikających z mniejszych kosztów ogrzewania domu. Jedną z najpopularniejszych metod ocieplania domu jest wełna mineralna, jednakże coraz częściej inwestorzy decydują się na nowocześniejszą metodę, jaką jest izolacja natryskowa pianką poliuretanową. Jakie są zalety i wady stosowania wełny mineralnej i pianki PUR w ocieplaniu domu?

Pianka poliuretanowa PUR – zalety i wady

Stosowanie izolacji natryskowych pianką poliuretanową to dosyć nowa metoda ocieplania budynków. Niewątpliwą zaletą wykorzystania pianki PUR do ocieplenia poddasza, stropu czy izolacji posadzki jest jej przyczepność do różnych materiałów budowlanych. Świetnie przylega zarówno do betonu, jak i drewna, metalu i płyt gipsowych. Ponadto pianka PUR wyróżnia się dobrą izolacyjnością termiczną, lekkością oraz paroprzepuszczalnością. Stosując izolację z pianki PUR, mamy pewność, że każdy zakamarek zostanie szczelnie zaizolowany, pianka dostaje się we wszystkie szczeliny, dokładnie wypełniając przestrzeń. Jest to metoda coraz częściej stosowana do izolacji termicznej poddasza i strychów. Ocieplenie poddasza pianką PUR to skuteczna metoda, która obok efektywnego zatrzymania ciepła, nie obciąża konstrukcji dachu. Jako wadę wykorzystania izolacji natryskowej można określić jej koszt oraz brak możliwości wykonania roboty samemu. Niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w izolacjach natryskowych pianką poliuretanową.

Wełna mineralna jako sposób na izolację poddasza

Do ocieplania stropów czy poddaszy stosuje się wełnę mineralną z włókna skalnego lub szklanego. Jest to materiał o dobrej izolacji cieplnej, jest niepalny, lekki, zapewnia odpowiednią przepuszczalność pary wodnej oraz izolację akustyczną. Z pewnością zaletą wełny mineralnej jest jej niepalność, dzięki czemu izolacja wykonana z tego materiału będzie barierą dla ognia, która ochroni dach przed pożarem. Zdecydowaną wadę stosowania wełny jest jej waga oraz czas układania. Wyższy ciężar wełny może w perspektywie dłuższego czasu wpłynąć negatywnie na stan konstrukcji dachu. Również czas ukończenia prac zdecydowanie się wydłuża. W przypadku izolacji natryskowej pianką PUR czas pracy mieści się w zakresie od kilku do kilkunastu godzin, natomiast stosując wełnę mineralną, musimy liczyć się z pracami obejmującymi nawet kilka dni.

Zarówno stosowanie wełny, jak i pianki PUR ma swoje wady i zalet. Pianka poliuretanowa to nowoczesna metoda izolacji, która z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to szybka i trwała technologia na ocieplenie domu!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Po księgowości online Intaxo wprowadza usługię biura rachunkowego.

Read Next

Tłumaczenia przysięgłe

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments