Jak być bardziej przyjaznym dla naszego środowiska?

Prawie każdego dnia w serwisach informacyjnych podawane są wiadomości na temat złego stanu środowiska. Przerażające wieści dochodzą ze wszystkich krańców świata. Dotyczy to nie tylko zanieczyszczenia powietrza i wszechobecnego smogu, ale również ogromnej ilości śmieci produkowanej przez nas wszystkich każdego dnia. Nie wszyscy jednak posiadają świadomość ekologiczną. Wbrew pozorom każdy człowiek ma wpływ na stan środowiska naturalnego. Każda nasza nawet pozornie błaha decyzja, może mieć znaczenie dla stanu otaczającego nas środowiska. Nasze postępowanie może doprowadzić do degradacji jak również sprawić, że świat będzie czystszy. Jak to zrobić?

Proste decyzje- znaczące konsekwencje

To od naszych codziennych decyzji zaczyna się świadomość ekologiczna. Wydaje nam się, że to czy wybierzemy torbę ekologiczną czy kolejną plastikową siatkę nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak pomnożymy ilość zużytych przez nas reklamówek przez liczbę zrobionych w ciągu roku zakupów wynik może być zatrważający. Podejście do segregacji śmieci też ma znaczenie. Często słyszy się”większość osób nie segreguje śmieci, więc moje segregowanie niczego nie zmieni”. To również błędne podejście. Każda osoba segregująca śmieci daje dobry przykład i może pozytywnie wpłynąć na innych.

Co zrobić by śmieci było mniej

Warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które mogą zmniejszyć ilość produkowanych przez nas śmieci. Należą do nich bawełniane torby na zakupy, słomki wielorazowe czy butelki bądź dzbanki filtrujące. Bez trudu znajdziemy takie artykuły w sklepach z eko produktami. To prosty sposób by wyeliminować z naszych domów plastikowe butelki, słomki i reklamówki. Coraz częściej możemy również znaleźć torebki na warzywa i owoce wielokrotnego użytku. Jeśli już musimy skorzystać z jednorazówek kupmy papierowe talerzyki zamiast plastikowych

Przyjrzyj się swoim śmieciom

Brzmi zabawnie, jednak jest bardzo dobrą szkołą ekologii. Taki przegląd śmieci pozwoli nam na zdiagnozowanie problemu. Jeśli w naszych śmieciach znajduje się dużo plastikowych opakowań po serkach śmietanie czy mleku może warto rozważyć zmianę sposobu robienia zakupów. Dla przykładu zamiast paczkowanego sera lepiej kupić taki na wagę, zamiast 3 małych opakowań śmietany lepiej kupić jedną dużą, a soki przygotować samodzielnie w domu.

Jak widać każdy z nas może żyć bardziej ekologicznie. Nie wymaga to żadnej rewolucji. Wystarczy tylko nieco się rozejrzeć, zrezygnować z pewnych artykułów a inne zamienić na akcesoria wielokrotnego użytku. Środowisko naturalne i przyszłe pokolenia na pewno nam za to podziękują.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Sterownik pompy CO – dlaczego warto go zamontować?

Read Next

Jak utylizować odpady budowlane?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments