Tradycyjnie ścieki odprowadzane są z budynków w oparciu o działanie grawitacji, jednak nie wszędzie sposób ten znajduje zastosowanie. W przypadku skomplikowanych warunków terenowych wykorzystuje się przepompownie, które wymuszają ruch ścieków i umożliwiają ich sprawne odprowadzanie, czy to do sieci miejskiej, czy też do oczyszczalni przydomowej. Co warto wiedzieć na temat eksploatacji domowej pompowni?
Po pierwsze: prawidłowy montaż
Koniecznym warunkiem prawidłowego działania pompowni jest właściwy dobór i odpowiedni montaż poszczególnych jej elementów, które powinny odznaczać się wysoką jakością wykonania. Chodzi tu przede wszystkim o wybór trwałego i odpornego na uszkodzenia zbiornika – znakomicie sprawdzają się tu zbiorniki PEHD – a także wydajnej i dostosowanej do specyfiki danej sieci kanalizacyjnej pompy z rozdrabniaczem. Przepompownię instaluje się we wnętrzu budynku, ewentualnie w jego bezpośrednim sąsiedztwie lub też jako system współpracujący z przydomową oczyszczalnią ścieków.
„Każdy z elementów domowej pompowni powinien być zainstalowany zgodnie z wytycznymi producenta. – Zaznacza przedstawiciel firmy Inwap, która zajmuje się produkcją pomp i przepompowni. – Należy tu zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z ułożeniem podsypki, uszczelnieniem przewodów oraz lokalizacją czujników poziomu”.
Po drugie: regularne przeglądy
Jak każda newralgiczna instalacja w domu, również kanalizacja wymaga regularnych kontroli. Stan przepompowni można sprawdzić samodzielnie lub też korzystając z pomocy wyspecjalizowanej firmy. Przegląd pozwoli wykryć ewentualne gromadzenie się osadów, a także skontrolować działanie zaworów – zwrotnego oraz odcinającego. Poza tym warto również sprawdzić stan pływaków, wlotu i innych elementów pompy zgodnie z zaleceniami producenta.
Uważaj, co wrzucasz
Poważnym błędem i zarazem jedną z najczęstszych przyczyn awarii sieci kanalizacyjnych jest wrzucanie do kanalizacji rzeczy, które nie powinny się w niej znaleźć. Chodzi tu przede wszystkim o duże przedmioty i artykuły produkowane z materiałów, które należą do kategorii trudno rozkładalnych. Mowa tu zatem głównie o tworzywach sztucznych i innych przedmiotach, szczególnie artykułach kosmetycznych i higienicznych, które często trafiają do sieci kanalizacyjnej, takich jak podpaski, tampony, prezerwatywy, waciki i chusteczki nawilżające. Oprócz tego do kanalizacji nie powinny również trafiać wyroby tekstylne, papierosy, gruz oraz niektóre substancje chemiczne, a także piasek i żwir. Wszelkie tego rodzaju elementy powodują nieprawidłowe działanie rozdrabniacza pompy i mogą prowadzić nawet do jej uszkodzenia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.