Jak długo działa sprężarka śrubowa?

Sprężarki śrubowe są coraz chętniej wybierane przez klientów, jako konstrukcje o wysokiej trwałości i niższej awaryjności. Kosztują więcej, ale właśnie ze względu na te zalety są opłacalną inwestycją. Sprężarki tego typu nie są jednak wieczne – jak długo mogą pracować bez awarii?

Wysoka wydajność

Sprężarka śrubowa to bardzo trwała konstrukcja. Śrubowy kompresor olejowy nadaje się do pracy ciągłej, może działać bez przerwy 24 godziny na dobę – umożliwia to specjalnie skonstruowany system schładzania i oczyszczania maszyny. Ten typ sprężarki jest wyjątkowo wydajny i energooszczędny – nowoczesne modele potrafią zredukować koszty energii nawet o kilkadziesiąt procent.

Te właściwości uzasadniają wysoką cenę sprężarki śrubowej, nie znaczy to jednak, że maszyna tego typu nie wymaga żadnej konserwacji. Przeglądy techniczne są rzadsze niż w przypadku innych konstrukcji, ale wciąż należy je wykonywać, średnio co 3-4 tysiące godzin lub raz do roku, w zależności od tego, jakie warunki określa producent.

Jaka jest trwałość sprężarki śrubowej?

Profesjonalne sprężarki śrubowe, na przykład firmy Aerzen, są produkowane z materiałów wysokiej jakości i wyróżniają się bardzo precyzyjnym dopasowaniem elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Żywotność sprężarki śrubowej to średnio 20-30 tysięcy godzin, czyli około trzy lata pracy w trybie ciągłym, są też na rynku modele, które mogą pracować bez awarii niemal 50 tysięcy godzin. Generalnie jednak zaleca się wymianę kluczowych elementów po przekroczeniu 30 tys. godzin.

W przypadku sprężarek śrubowych ważna jest nie tylko konserwacja elementu sprężającego powietrze, ale też regularna wymiana filtrów powietrza i filtrów oleju. Jak często należy to robić określa producent części – używanie tych elementów po okresie gwarancji może negatywnie wpłynąć na jakość pracy całej maszyny.

Prawidłowy serwis

Standardowa gwarancja na sprężarkę śrubową to 3 do 5 lat. Gwarancja obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy klient odpowiednio serwisuje swój sprzęt – to, jak często maszyna ma przechodzić konserwację i przegląd, jest opisane w instrukcji producenta. Warto pilnować tych terminów, ponieważ regularnie serwisowana sprężarka rzadziej wymaga generalnych remontów, co obniża koszty jej użytkowania.

Oceń post

Read Previous

Pogoda dla rolników, czyli zimowe prognozy

Read Next

Czy warto wykonać audyt energetyczny?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *