Kominki to z jednej strony niezwykle praktyczne dodatki, dzięki którym możemy docieplić pomieszczenie, z drugiej doskonała dekoracja pokoju. Dobrze dobrane, podkreślą charakter wnętrza oraz wprowadzą wyjątkową atmosferę, szybko stając się miejscem, wokół którego gromadzą się wszyscy domownicy. Kominek najczęściej jest montowany w salonie pełniącym rolę reprezentacyjną, gdzie również zaproszeni goście mogą rozkoszować się ciepłem buchających płomieni podczas jesiennych i zimowych wieczorów. Dodatki tego typu występują w wielu różnych wersjach i choć wszystkie prezentują się ciekawie, nie zawsze będą odpowiednio komponować się z wnętrzem, w którym mają zostać umieszczone. Jak dopasować kominek, aby tworzył spójną całość z resztą aranżacji?
Wnętrze klasyczne
To zdecydowanie jeden z ponadczasowych stylów, który wyróżnia się elegancją i świadczy o dobrym guście właścicieli. Bazuje na naturalnej kolorystyce (głównie beżach, brązie i bieli), jasnych i przestronnych wnętrzach, prostocie i wysokim gatunku mebli, najczęściej drewnianych i bardzo często antyków. Dostrzegalna jest symetria oraz harmonia w ustawieniu poszczególnych elementów. Kominki w stylu klasycznym to klasa sama w sobie oraz przykład ponadczasowej elegancji. Z tego względu będą stanowić najlepszy wybór do wnętrz urządzonych w tym stylu. Najczęściej są wykonane z materiałów takich jak marmur, granit lub cegła, które doskonale komponują się z wszechobecnym drewnem.
Ze względu na sposób wykonania są dosyć “ciężkie”, dlatego warto montować je w przestronnych salonach, aby nie przytłoczyły nadmiernie wnętrza. Klasyczne kominki są bardzo często ozdobione różnego rodzaju wzorami i ornamentami oraz mają jasny odcień.
Kominki w nowoczesnym wydaniu
Styl nowoczesny cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród świeżo upieczonych właścicieli mieszkań. Jego cechami charakterystycznymi są prostota, brak zbędnych dekoracji oraz przejrzystość. Ważną kwestią jest także funkcjonalność, która dotyczy w zasadzie każdego elementu składającego się na mieszkanie. Nie znajdziemy tu misternych wykończeń czy wspomnianych już ornamentów. Całość bazuje na prostych liniach, geometrii, stonowanych odcieniach bazowych oraz wyrazistych kolorach detali. Styl nowoczesny wykorzystuje także różne rodzaje materiałów, które można ciekawie ze sobą łączyć.
Doskonałym uzupełnieniem całości będzie niewielki kominek w minimalistycznym wydaniu. W zależności od naszych możliwości aranżacyjnych, możemy umieścić go w narożniku, pod ścianą lub na środku pokoju. Ciekawym pomysłem są również kominki wolnostojące.
Jaki kominek do rustykalnych wnętrz?
Styl rustykalny jak żaden inny kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, powrotem do natury i wiejskim klimatem. Wnętrza tego typu są niezwykle przytulne, bazują na drewnie, naturalnych tkaninach, ceramice i raczej skromnych wykończeniach poszczególnych elementów. Doskonałym wyborem będą meble na których widać ząb czasu lub specjalnie stylizowane wersje. Dodatki mogą być wykonane z wikliny oraz wyróżniać się mnogością kolorów. Kominki w tego typu wnętrzach powinny być raczej masywne i najlepiej wykonane z surowych kamieni, cegieł oraz drewnianych elementów.
Charakterystycznym elementem jest pozioma belka znajdująca się w górnej części, która powinna być kolorystycznie dopasowana do innych akcesoriów w pomieszczeniu. Z uwagi na spory rozmiar kominków rustykalnych, należy upewnić się czy dysponujemy odpowiednimi możliwościami przestrzennymi.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Kominki Popowczak – kominki Mszczonów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.