Jak dobrać rozmiar doniczki?

Jesteś miłośnikiem domowej uprawy kwiatów doniczkowych? Bez względu na to, czy preferujesz rośliny kwitnące, czy te, których piękno tkwi w dekoracyjnych liściach, obecność zieleni we wnętrzach i na balkonie zawsze wpływa korzystnie na wystrój i klimat. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze w pomieszczeniach i zdobią przestrzeń, ale dają też wielką radość obserwowania ich wzrostu i rozwoju.

Chociaż uprawa roślin doniczkowych nie jest trudna, każdemu kwiatu trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Poszczególne gatunki roślin mają odmienne wymagania, dlatego kupując młode sadzonki lub nasiona, koniecznie bierz pod uwagę warunki, jakie będziesz w stanie im zapewnić. Na słonecznym parapecie południowego okna możesz z powodzeniem uprawiać kaktusy, sukulenty, a nawet cytrusy, jednak do ciemnego mieszkania wybieraj raczej gatunki cieniolubne, takie jak bluszcz, zamiokulkas, sansewieria czy modna ostatnio monstera. Potrzeby poszczególnych roślin trzeba brać pod uwagę również podczas wyboru doniczki.

Jak dobrać rozmiar doniczki?

Rośliny w sklepach i szkółkach sprzedawane są w mało estetycznych, a przede wszystkim bardzo ciasnych doniczkach, w dodatku z glebą słabej jakości. Dlatego po przyniesieniu nowego nabytku do domu, powinieneś jak najprędzej przesadzić roślinę do docelowej doniczki. Przeniesienie kwiatu do nowej doniczki jest też wymagane w momencie, gdy roślina wyraźnie urosła, jej korzenie wychodzą ku górze lub rozpychają dotychczasowy pojemnik. Przesadzając kwiat do większego naczynia, umożliwisz mu dalszy wzrost i rozwój. Ważne jest przy tym, by odpowiednio dobrać rozmiar doniczki. Przyjmuje się, że przesadzając niewielką roślinę, należy sięgnąć po pojemnik o 2-3 cm większy od dotychczasowego. Z kolei w przypadku kwiatów o pokaźnych rozmiarach potrzebna będzie nowa doniczka większa o nawet 5-10 cm.

„Mogłoby się wydawać, że im większa będzie nowa doniczka, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Niektóre rośliny wręcz źle znoszą przeniesienie do doniczki o zbyt pokaźnych rozmiarach. Jeżeli wsadzimy małą roślinę do bardzo dużego pojemnika, zacznie ona szybko wypełniać go korzeniami, a jednocześnie spowolnieniu ulegnie rozwój części nadziemnych, czyli zielonych oraz kwiatów, na których przecież najbardziej nam zależy. Dlatego zaleca się przesadzanie kwiatów stopniowo do coraz większych pojemników, odpowiednio do ich tempa wzrostu – wyjaśnia ekspert ze Sklepu KwiecistegoInną grupę małych doniczek stanowią pojemniki na bonsai. W uprawie miniaturowych drzewek chcemy zapobiec zwyczajnemu rozwojowi rośliny, skupiamy się na nienaturalnym jej kształtowaniu, co obejmuje również zahamowanie rozwoju systemu korzeniowego, właśnie przez stosowanie bardzo płytkich doniczek”.

Wybieramy kształt doniczki

Ponieważ poszczególne gatunki różnią się między sobą nie tylko wyglądem części zielonych i kwiatami, ale też sposobem, w jaki rozwijają się ich korzenie, również kształt donicy będzie wpływał na kondycję zajmującej ją rośliny. I tak np. palmy, jukki, draceny i sansewierie, które wykształcają pionowy system korzeniowy, potrzebują możliwie głębokich (wysokich) donic. Z kolei fikusy, kloniki, mirty dobrze czują się w doniczkach szerokich (np. kulistych), w których korzenie będą mogły rozrastać się również na boki. Kaktusy i sukulenty, które mają bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy, można uprawiać w małych, płytkich doniczkach i w dużym zagęszczeniu.

Różne kształty zauważymy również w ofercie doniczek balkonowych. Popularne rośliny przeznaczone na balkon, takie jak pelargonie, lobelie petunie i surfinie dobrze rosną i świetnie prezentują w tradycyjnych, podłużnych skrzynkach balkonowych. Kwiaty zwisające, np. fuksje można umieszczać w dużych, okrągłych doniczkach podwieszanych. Innym sposobem tworzenia ciekawych kompozycji wokół domu jest łączenie roślin zwisających z kwiatami stojącymi w wysokich donicach tarasowych, np. skromnej gipsówki z pelargonią angielską.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Trendy w aranżacji salonu wiosna/lato 2020

Read Next

Korzyści z posiadania domu z ogrodem

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments