Jak i gdzie szukać okazji na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości wydaje się być dla wielu osób najlepszym miejscem do inwestowania pieniędzy. Jeśli ktoś się na tym nie zna to może bardzo łatwo wpaść w różnego rodzaju pułapki, które na nim czyhają. Warto wiedzieć jak się zabrać do inwestowania, ponieważ nikt nie chce tracić ciężko zarobionych pieniędzy. 

Szukanie okazji w internecie

Obojętnie czy ktoś chce kupić tanio mieszkanie, a następnie je sprzedać, czy też chce je wynajmować to zasada działania jest bardzo podobna. Szuka się najtańszej możliwej okazji, a następnie negocjuje się cenę. Jeśli kupi się mieszkanie bardzo tanio to szybciej się zwrócą pieniądze z zakupu. Jedną z możliwości jest szukanie dobrej okazji w internecie np. na stronach:

 • otodom,
 • olx,
 • gumtree,
 • facebook.

Są to miejsca, gdzie mieszkania są wystawiane bardzo często i jeśli ktoś systematycznie sprawdza te strony to może znaleźć bardzo dobre okazje.

Kupno mieszkań deweloperskich

Wiele osób zastanawia się nad zakupem mieszkania całkiem nowego od dewelopera. Jeśli jest ono skierowane bezpośrednio pod wynajem to warto poszukać ostatnich sztuk z oferty. Zazwyczaj ceny takich mieszkań są obniżone, jednak trzeba liczyć się z tym, że są one położone również w najgorszej lokalizacji. Bardzo często układ pomieszczeń jest kiepski i wpada do nich mało słońca, położone są na parterze i w podwórzu. Takie mieszkania bardzo często są znacznie tańsze od pozostałych.

Mieszkania z aukcji komorniczych

W Polsce kupowanie mieszkań w ten sposób jest dość mało popularne. Jest to związane z tym, że banki starają się o to, żeby komornik nie zajmował hipoteki, a starają się nakłonić klienta do dalszego spłacania długu. Jest to oczywiste, bo główne zyski banku pochodzą ze spłaty kredytu. Jednak zdarzają się przypadki, gdy aukcja komornicza odbywa się i można na niej kupić mieszkanie. Są tam zazwyczaj bardzo zaniżone ceny i można w ten sposób kupić ładne i tani dom.

Okazje nie z tej ziemi

Głównie w internecie można znaleźć okazje, który na pierwszy rzut oka wyglądają jak perełki na rynku. Jeśli okazja jest zbyt piękna to bardzo prawdopodobne, że sprzedawca chce coś ukryć przed kupującym. W tym celu warto sprawdzić czy:

 • w mieszkaniu nie będzie żadnych lokatorów,
 • sprzedający jest jedynym posiadaczem mieszkania, czy może jest ich więcej, a oni nic nie wiedzą o transakcji,
 • istnieje księga wieczysta (rejestr stanu prawnego nieruchomości).

Jeśli na rynku pojawi się oferta nie z tej ziemi to należy zachować szczególną ostrożność.

Współpraca z agentem nieruchomości

Wertowanie ofert mieszkań jest dość żmudną robotą. Bardzo często ludzie, którzy chcą zakupić swój kąt mają również inne obowiązki jak na przykład: praca, dzieci, opieka nad rodzicami. Z tego względu warto rozważyć współpracę z biurem nieruchomości. Jeśli przedstawi ktoś w klarowny sposób swoje wymagania, to agent będzie starał się znaleźć jak najszybciej najlepsze mieszkanie. Wie, że dostanie prowizję od transakcji, dlatego będzie chciał żeby doszła ona jak najszybciej do skutku.

Zaletami pracy z agentem są:

 • może on sortować oferty przez 8 godzin dziennie,
 • bardzo dobrze negocjuje ceny,
 • ma znajomości na rynku i może znaleźć lepsze oferty,
 • jest wyspecjalizowany w tej dziedzinie i wie na co zwracać uwagę,
 • sprawdza całą nieruchomość w księgach wieczystych i zajmuje się formalnościami.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości – zmiany w 2019 roku

Read Next

Kupno mieszkania na licytacji komorniczej. Jak wygląda procedura?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Jagodziński
Piotr Jagodziński
3 lat temu

Najlepsze okazje rynkowe to ciągle licytacje komornicze. W Warszawie jest też wiele ofert zakupu lokali, w których pozostają jakieś urządzenia, np. telekomunikacyjne. Ogólnie warto jednak wiedzieć, że ceny mieszkań mogą w tym roku spadać- jeśli kupować, to tylko dlatego, że jak na razie będą tanie.

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

W Warszawie okazja to dom blisko centrum. Warto wiedzieć, że bardzo tanie są szeregowce na Nowym Mieście – z powodu hałasu znad Wisły. Młody człowiek ma tu ładny dom (nie mieszkanie!) przy Zamku za niewielkie pieniądze. Nawet w drogich dzielnicach trafiają się takie okazje (Mokotów, Żoliborz – wille do remontu).