Niemal każdemu studentowi studiów wyższych napisanie pracy magisterskiej bądź licencjackiej spędza sen z powiek. Jest to ostatni etap zdobycia upragnionego dyplomu – jedyną przeszkodą jest właśnie zdanie prawidłowo napisanej pracy. Obrona pracy magisterskiej jest ostatnim wyzwaniem przed jakim stanie każdy student.
W wielu przypadkach etap ten kojarzy się z koszmarem, trudności sprawia nie tylko wybór tematu, ale przede wszystkim uruchomienie komputera i włączenia edytora tekstów. Jednakże, warto w takim momencie skupić się na zaplanowaniu kilku działań, a napisanie pracy magisterskiej stanie się dla studenta bardzo proste.
Warto zaznaczyć, że rozpoczęcie pracy przy komputerze jest najważniejsze. Należy zaplanować dokładnie porę dnia, posprzątać biurko, a co najważniejsze skupić się tylko i wyłącznie na pisaniu pracy magisterskiej, co związane jest z wyciszeniem telefonu, telewizora. Kusić będą również portale społecznościowe, takie jak facebook, instagram czy też twister. W takim wypadku, schowaj telefon jak najdalej od siebie!!!
Drogi studencie, pamiętaj czas leci nieubłagalnie. Choć wydaje się, że do oddania pracy magisterskiej zostało niewiele czasu, może okazać się, że czynności które na co dzień cię rozpraszają, zabierają zbyt wiele cennego czasu. Ostatecznie może okazać się, że pracę należy napisać w pośpiechu, gdyż termin jej zdania u promotora jest coraz bliżej.
A więc…
Jedną z najważniejszych rzeczy, które potrzebne są nam do napisania pracy licencjackiej lub magisterskiej jest oczywiście temat pracy. Może być on związany z pracą jaką wykonujesz bądź też zainteresowaniami. Ułatwi to generalnie opracowanie planu pracy i w szybszy sposób jej napisanie. Pamiętaj, jeśli temat pracy będzie ci odpowiadał i będzie on zgodny z twoimi zainteresowaniami, wówczas o wiele łatwiejsze będzie zdobycie materiałów do pracy i jej opracowanie. Warto więc, zwrócić się do promotora o pomoc w wybraniu tematyki i zaakceptowanie jej przez osobę prowadzącą. Temat pracy musi ci odpowiadać, nie może być on sprzeczny z twoimi przekonaniami czy też w ogóle cię nie interesować. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, możesz być pewien, że pisanie pracy będzie ci szło opornie lub wcale jej nie napiszesz.
Tak więc, pasujący ci temat pracy to już sukces w pisaniu pracy magisterskiej. W pisaniu pracy z ekonomii najczęściej wybierane tematy prac są związane z: analizą finansową, analizą rentowności, jak również z takimi zagadnieniami dotyczącymi analizy gminy, sytuacji danego przedsiębiorstwa, motywacji w jednostce gospodarczej, sposobów rekrutacji do firm i wiele innych. Właściwy temat pracy magisterskiej to taki, który nie będzie wywoływał uczucia nudy!!!
Jeśli więc, temat pracy jest już wybrany, należy również stworzyć konspekt pracy, który jest niezbędny. Nie jest to takie trudne. Warto pamiętać, że w pierwszej części pracy zawsze znajduje się część teoretyczna dotycząca tematyki związanej z pracą, a ostatnia część to etap praktyczny, w którym przeprowadzone zostają badania i ich analiza.
Aby rozpocząć pisanie pracy, należy zaplanować to zadanie z góry, najlepiej dzień wcześniej. Warto także uporządkować miejsce pracy, i co ważne – wyłącz wszystkie rozpraszacze!!! Pisanie pracy będzie wtedy o wiele szybsze i łatwiejsze. Skup się na zadaniu.
Nie pracuj dłużej niż 3-5 godzin dziennie, w tym czasie warto również robić przerwy. Zakładając, że 1 strona pracy zajmie ci około 40- 60 minut w ciągu dnia, napiszesz około 3-6 stron pracy magisterskiej. Co ważne, poświeć jeden, dwa dni na zebranie właściwych materiałów do pracy. Pomoże ci w tym zebranie odpowiedniej ilości literatury źródłowej, literatura dostępna na Internecie czy też artykuły związane z tematyką pracy dostępne w różnorodnych czasopismach branżowych.
Pisane pracy warto podzielić na segmenty. Gdy rozpoczniesz pisanie pracy, nie odrywaj się od niej przez około 40-50 minut, dopiero po tym czasie zrób sobie małą przerwę – na około 10-15 minut. Pozwoli to na spokojne oderwanie wzroku od komputera, wypicie kawy czy mały posiłek. Po tym czasie, ponownie wróć do pisania pracy, nie przerywaj jej również przez około 50 minut. Dzięki temu powinieneś mieć już napisane około 2-3 stron. Kolejną przerwa może być już dłuższa. Powtarzaj te etapy, dopóki nie poczujesz się zbyt zmęczony. Wówczas warto odpocząć i wrócić do pisania w kolejnym dniu.
Pamiętaj, że zmęczony umysł najlepiej odpoczywa na świeżym powietrzu.
Dzielenie pracy na poszczególne segmenty zapewni sukces i pozwoli na łatwe pisanie pracy magisterskiej. W ten sposób, praca ta będzie ukończona szybko i efektywnie.
Jeśli zaś znalazłeś się w trudnej sytuacji, i w dalszym ciągu trudno ci napisać pracę możesz w tym celu zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą Ci zredagować pracę z ekonomii. Nasz zespół składa się z doświadczonych redaktorów, którzy w profesjonalny sposób podejdą do tematyki Twojej pracy dyplomowej. Możesz od nas oczekiwać wsparcia na każdym etapie pisania pracy. Wówczas obrona pracy będzie jedynie formalnością.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.