Według statystyk średnio co 6 minut wybucha w Polsce pożar. Są to bardzo zasmucające wnioski, lecz wypadki losowe zdarzają się bardzo często i zazwyczaj w nieodpowiednim momencie, a co najgorsze nikt nie może ich przewidzieć i im zapobiec. Pożar może być skutkiem zwarcia instalacji elektrycznej, niezgaszonego poprawnie papierosa czy nawet pozostawionego żelazka. Jeżeli już masz za sobą te bolesne doświadczenie, jakim jest pożar domu, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki, które pomogą w tych trudnych chwilach.
Jeżeli posiadasz ważne ubezpieczenie
Należy pamiętać, że różne firmy ubezpieczeniowe mają inne wytyczne co do pożaru i często nie rozpatrują jego skutku, lecz źle zamontowana instalacja elektryczna, może to skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Ważne jest, aby właściciel posiadał notatkę sporządzoną przez będaća na miejscu zdarzenia straż pożarną, w której zawarte są informacje o przyczynie i zakresie pożaru. Jest to bowiem podstawą do ubiegania się odszkodowanie. Dodatkowo potrzebne są zdjęcia uszkodzonej nieruchomości, które można wykonać tylko po pożarze za zgodą straży pożarnej. O krok od wypłaty odszkodowania dzieli cię tylko wypełnienie wniosku wraz z szczegółowymi informacjami oraz wizyta przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej w celu zweryfikowania uszkodzeń. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają spisu uszkodzonych rzeczy wraz z podaniem ich nazwy, wartości i ilości. Warto jest również posiadać rachunki i faktury potwierdzające zakup zniszczonych w trakcie pożaru urządzeń. Wszystkie te czynności mają na celu przyspieszenie wypłaty pieniędzy, które mogą pokryć odbudowę domu.
Kiedy można sprzątać po pożarze?
Pomimo traumy musimy przystąpić do oczyszczania budynku tak szybko jak to możliwe. Musimy jednak pamiętać, że aby wejść do zniszczonego pożarem budynku, powinniśmy mieć pozwolenie straży pożarnej, gdyż często przebywanie w takim budynku jest niebezpieczne. Sprzątać należy w maskach, gdyż w domu mogą jeszcze unosić się szkodliwe dla płuc substancje. Starajmy się sprzątać dopiero po wizycie ubezpieczyciela, ponieważ w trakcie jego wizyty ważne jest, aby dom pozostał w nienaruszonym po pożarze stanie. Przy sprzątaniu pogorzeliska należy pozbyć się szkodliwych substancji pochodzących ze wszelkich sprzętów AGD i RTV. Jest to jednak zadanie dla fachowców, którzy za pomocą specjalistycznych środków dezynfekują pomieszczenie. Jeżeli posiadasz w domu elementy drewniane, rozważ ich szlifowanie przez profesjonalnych stolarzy. Sprzątanie zazwyczaj kończy się ozonowaniem całego budynku, co ma na celu zneutralizowanie pozostałych substancji chemicznych. Kolejnym krokiem jest oczyszczanie domu z sadzy. Warto zaznaczyć, że nie należy samodzielnie sprawdzać uratowanych urządzeń gdy są całe w sadzy. W pierwszej kolejności należy poddać je czyszczeniu ultradźwiękiem. Dom może również nadawać się do rozbiórki jeżeli zostały uszkodzone ściany nośne lub jeżeli dom był wykonany z drewna. Warto pamiętać, że choć może wydawać się, że dom jest kompletnie spalony, sytuacja nie musi być beznadziejna i nawet takie domy można odbudować.
Kto wydaje decyzję w sprawie spalonego domu?
W niektórych przypadkach pogorzeliska wyglądają bardzo źle, a po dachu często nie pozostaje nic. Domy często nadają się do gruntownej odbudowy, a w skrajnych przypadkach do rozbiórki. Wszystkie te decyzje podejmuje inspektorat budowlany, który przychodzi na oględziny budynku i zarządza czy budynek powinien być rozebrany czy tylko przebudowany. Jeżeli elementy konstrukcyjne zostały całkowicie zniszczone, w tym ściany nośne, stropy i dach, a sam budynek grozi zawaleniem- zarządza się jego rozbiórkę. Warto pamiętać, że po rozbiórce należy zostawić fundamenty w celu odbudowania domu.
Po pożarze domu, mimo oporów i traumatycznych przeżyć należy podjąć szereg czynności, mających na celu uzyskanie pieniędzy od ubezpieczyciela oraz uzyskanie decyzji w sprawie odbudowy domu. Są to wyjątkowo trudne chwile, lecz należy pamiętać o tych procedurach, aby uniknąć dodatkowych problemów. Ważne jest zabezpieczenie swojej nieruchomości w dobrej firmie ubezpieczeniowej, która rozpatrza wszystkie przypadki pożaru, nawet te spowodowane przez niedopatrzenie ze strony właściciela.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Pożar domu lub mieszkania to bardzo przykre wydarzenie. Z tego powodu tak ważne jest pamiętanie o tym, aby inwestować w ubezpieczenia. Dzięki nim możemy uzyskać niezbędne środki na przeprowadzenie działań remontowych.
Witam. Kilkanaście lat temu mój dom uległ pożarowi. Na szczęście, pożar był bardzo niewielki, dlatego też szybko uzyskałem zgodę od strażaków na przystąpienie do sprzątania. Szybka reakcja oraz przeprowadzenie niezbędnych czynności spowodowała że kilka tygodni po zdarzeniu po pożarze nie było już śladu.
Pożar to ogromna tragedia, która sprawia, że rodziny mogą stracić cały swój dobytek. Dlatego też bardzo ważne jest, aby mieć zawsze wykupione ubezpieczenie. Ubezpieczyciel wypłaci nam środki, które będzie można później wydać na naprawę domu.