Jak optymalnie oświetlić ogród?

Projektując ogród, nie wolno zapomnieć o odpowiednim oświetleniu zewnętrznym. Nie tylko ułatwia ono poruszanie się po terenie posesji po zmroku, ale także przyczynia się do kreowania wyjątkowego nastroju. Dzięki temu chwile spędzone w ogrodzie są niepowtarzalne.

Oświetlenie ogrodu – projekt to podstawa

Dobre oświetlenie ogrodu zaczyna się od stworzenia projektu uwzględniającego indywidualne potrzeby oraz możliwości finansowe. Eksperci ze sklepu Centrum Światła, w którym można nabyć niezbędne elementy ogrodowego oświetlenia, radzą, aby wykorzystać kilka źródeł światła – to nada otoczeniu efektu wielowymiarowości. Nie ma tutaj mowy o przypadkowym rozmieszczaniu źródeł światła, gdyż to zaburzy proporcje przestrzeni. Zasada „mniej znaczy więcej” doskonale się sprawdza w przypadku ogrodu. Należy się skupić na poszczególnych strefach, pamiętając przy tym na podświetleniu trawnika, oczka wodnego, ścieżek, podjazdu oraz większych roślin i figur ogrodowych. Projekt musi też uwzględniać ilość obwodów oraz sposób rozprowadzenia instalacji elektrycznej po posesji.

Oświetlenie ogrodu – zadbaj o bezpieczeństwo

Oświetlenie ogrodowe powinno być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Duże znaczenie w tym kontekście mają kwestie związane z bezpieczeństwem. Poszczególne elementy oświetlenia są narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych, dlatego konieczne jest zastosowanie opraw zewnętrznych z wysokim IP wynoszącym minimum 44. Na jakości nie ma co oszczędzać – zaleca się stosowanie oświetlenia ogrodowego sygnowanego markami znanych producentów.

Oświetlenie ogrodu – energooszczędność i trwałość

Dobre oświetlenie ogrodu to oświetlenie energooszczędne, stąd atak istotny jest zakup odpowiednich żarówek. Obecnie w ogrodach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się żarówki LED, które są bardzo wytrzymałe i pozwalają sporo zaoszczędzić na zużyciu prądu. Świetnym pomysłem jest też zakup lamp solarnych do ogrodu. Ponadto oświetlenie powinno być wykonane z wysokogatunkowych i trwałych materiałów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniami?

Read Next

Jak zaaranżować wnętrze z pikowaną sofą Chesterfield w roli głównej?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments